هدلاين در خبر تلويزيونی
ساعت ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٢/۱٤   کلمات کلیدی:

 

بولتن خبری در شبکه های خبری فرامليتی بصورت کوتاه - مشروح و مفصل می باشد که در قالب های ۵ دقيقه يی تا ۵۵ دقيقه يی عرضه می شود.ايجاد تعادل در بهره گيری از انواع فراورده های خبری و چينش خبرها بگونه يی طراحی می شود تا موجب دلزدگی و  ملال اوری برای مخاطب نباشد.

 ارائه پنج خبر متوالی با استفاده از کپشن ( تصوير ثابت ) به یکباره بولتن خبری  را به  سطح خبر راديويی تنزل می دهد. ارائه ۵ خبر متوالی در قالب گزارش خبرنگاران و ارتباط زنده مستمر نيز موجب می شود تا مجال برای تنوع بخشی به خبرها  از دست برود.

 برگزيدن برجسته ترين خبرها نخستين گام برای تدوين بولتن خبری مناسب است. شبکه های خبری معمولا سه خبر را در قالب هدلاين ارائه می کنند گرچه بولتنهای خبری دو هدلاينی و ۵ هدلاينی نيز بعضا مشاهده می شود.

 انتخاب هدلاين معمولا از تلاقی ارزشهای خبری - مخاطب محوری و خط مشی بنگاه خبری  شکل می گيرد. بررسی پنج شبکه العالم - الجزیره - العربيه - بی بی سی و سی ان ان نشان می دهد که معمولا در موضوع دست کم  دو هدلاين مشترکند.

موضوع هسته يی ايران- پيروزی حماس در انتخابات - سکته مغزی اريل شارون - انتخاب نوری  المالکی به عنوان نخست وزير عراق - افشای وجود زندانهای سری امريکا در اروپا - مرگ ملک فهد پادشاه عربستان و ... رويدادهايی است  که سردبيررسانه فرامليتی انها را برای هدلاين انتخاب می کند گرچه در اول - دوم يا سوم قراردادن ان ممکن است اختلاف نطر باشد.

 نوع واژه ها و تصاويری که برای بيان هر يک از اين خبرها درهدلاين استفاده می شود و شيوه  پرداختن به موضوع در قالب پرونده خبری از طريق به کارگيری نوع فراورده خبری است که با جهت دادن خبر - پيام ويژه هر شبکه را به مخاطب القا می کند.

  تغييرات در حکومت پادشاهی نپال در زمره هدلاين شبکه های انگليسی زبان است اما جزو رويدادهای برجسته در رسانه های عرب زبان نيست. تحولات در  موريتانی نيز طبعا در شبکه های عرب زبان نسبت به انگليسی زبان برجسته تر خواهد بود.

 برجسته سازی در خبر تلويزيونی از طريق هدلاين اعمال می شود همان نقشی که در روزنامه ها از طريق تيتر صورت می گيرد. زمان بيان هر هدلاين حدود ۷ ثانیه است که بايستی با تصوير مناسب توام باشد. استفاده از قالب مناسب عرضه هدلاين شامل موسيقی و گرافيک نيز توصيه    می شود 

انتخاب جمله يی کوتاه که با يک بار ديدن در ذهن مخاطب نقش ببندد نيز همزمان با قرائت هدلاين و نمایش تصویر مناسب پايين صفحه تلويزيون حک می شود. بهره گيری از هدلاين های مرکب نيز بعضا مشاهده می شود.

همزمان با شروع رايزنی برای انتخاب نخست وزير رزیم صهیونستی - جنگنده ها غزه را بمباران کردند. پنج کشور عضو دايم شورای امنيت و  المان در پاريس تسکيل جلسه دادند و ايران بر حقش در داشتن فناوری هسته يی صلح اميز تاکيد کرد. 

 هدلاين ها در بولتن خبری بصورت يک پرونده خبری ارائه می شوند بگونه يی که اطلاعات بيشتری از ان در بخش خبری عرضه می شود. جزييات در مورد هر پرونده خبری با استفاده از گزارش خبرنگار از محل رويداد يا  گزارش  تدوينی دبير در اتاق خبر به مخاطب رسانده  می شود.

 گفت وگو با ميهمان يا خبرنگار در استوديو يا ارتباط از  طريق اس ان جی - ويدئوفون و  تلفن نيز از ديگر راه کارهايی است که برای بيان جزييات بيشتر هنگام بررسی پروندهای خبری مورد استفاده قرار می گيرد. 

بهره گيری از تصاوير مناسب که بیبنده را در جريان رويداد قرار دهد  و پخش تصاوير همزمان با گفت وگو با مقامهای رسمی - کارشناس يا خبرنگار نيز همواره پيش بينی می شود.البته بايستی تلاش شود مدت زمان ارائه يک پرونده خبری در هر بولتن از۶ دقيقه بيشتر نشود. 

معمولا پس از پايان هر پرونده خبری برای انکه استراحتی به مخاطب داده شود به مدت حداکثر۳۰ ثانيه اگهی يا تبليغ برنامه های شبکه پخش می شود.