تکميل چرخه سوخت
ساعت ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/۱/٢۳   کلمات کلیدی:

                                     

رييس جمهور محمود احمدی نزاد بصورت رسمی ديروز خبر داد که ايران بابهره گيری از دانش بومی توانسته است چرخه سوخت هسته يی در نطنز را تا غنی سازی ۵/ ۳درصد تکيمل کند.

 اين مراسم که در جوار مرقد مطهر حصرت امام رضا ع برگزار شد بصورت زنده از شبکه های بين المللی خبر شامل العالم - العربيه - الجزيره - سی ان ان و بی بی سی بصورت کامل پخش شد. 

 

 شايد روز ۲۰فروردين که ۱۶۴سانريفيوز بصورت ابشاری اماده شده بود تا با سرعت  ۶۴هزار دور در دقيقه به گردش درايد برای مهندسان جوان ايرانی در نطنز با دلهره شيرينی توام بود. 

 افرادی که سالهاست در مجتمع ۱۴۰۰هکتاری از بيابانهای نطنز که حدود ۳۵کيلومتری از کاشان فاصله دارد بصورت شبانه روزی فعاليت داشتند.گرچه  بسياری از انان در مدت ۵/۲ سال تعليق هرگونه کار پزوهشی که بر انان تحميل شد کلافه شده بودند. 

 پنج تن از بازرسان ازانش بصورت عينی ناظر جهش فناور ی در زمينه تکميل چرخه سوخت بودند تا گزارش کنند که هشتمين عضو باشگاه دارندگان دانش  توليد سوخت هسته يی  بايستی نام ايران ثبت شود.

 اما نکته جالب ... مدتی ايران را به علت پيدا شدن الودکی بالای ۶۰درصد در برخی سانتريفيوزها که البته بعدا مشخص شد منشا خارجی دارد متهم به تلاش برای ساخت سلاح هسته يی می کنند ولی حالا که به غنی سازی ۵/۳درصد دست يافته می گويند در زمينه اين جهش علمی ترديد دارند.