تنگناهای رقابت در کانون خبر
ساعت ۳:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۳/٢٠   کلمات کلیدی:

 

   بنگاههای خبری فراملیتی مایلند برای پوشش رویدادهایی که در گوشه و کنار گیتی روی می دهد از دوربین اختصاصی سود برند. خبرنگارانشان با سرعت به کانون خبر  اعزام می کنند.

 

شعار ( نخستين خبر -تاثيرگذارتر است ) در بنگاههای خبری نوشتاری نيز رونق گرفته است . گسترش تور خبرگيری گامی است که برای تحقق اين شعار در همه بنگاههای خبر ی برداشته می شود.

 

تمایل روز افزون رسانه های مکتوب برای استفاده از تصویرسبب شده تا عکاسان روزنامه ها نیز در رقابت برای رسیدن سریع به کانون خبر مصمم تر شوند.  دست کم 35درصد هر بولتن خبری شبکه های تلویزیونی هم ویزه گزارش خبرنگاران است.

 

گفت و گوی مستقیم تلفنی - ماهواره یی یا ویدئو فون را نیز اگر به ان بیفراییم طبعا این درصد بیشتر نیز خواهد شد. روزنامه ها نیز نسبت به افزایش حجم خبرهای اختصاصی اشان می بالند.

 

سازماندهی و راهبری شبکه خبرنگاران در شبکه های خبری تلویزیونی در قالب مدیریت خبرنگاران صورت می گیرد. خبرگزاریهای ملی و فراملیتی نیز نهادی مشابه دارند. 

 

 خبرگزاریهای ملی و بعضا روزنامه ها معمولا این هدایت را در قالب دو  واحد استانها و خارجی اجرا  می کنند. شبکه های فرامليتی بر مبنای تقسيم بندی خبر داخلی و خارجی کار نمی کنند.

 

جذب خبرنگار حرفه یی نخستین چالش فرا روی مدیریت خبرنگاران است.ساده ترین شکل ان است که خبرنگار از مرکز اعزام  شود. بهره گیری از این شیوه  برای ماموریت های درازمدت البته دردسرزا است.

 

نداشتن اشنایی کامل به زبان - نااشنایی به حوزه های خبری - قدرت مانور اندک ناشی از بی اعتمادی به اتباع خارجی - دشواری در گرفتن روادید در زمره این دردسر ها  است.

 

 بروز فشار روحی ناشی از دلتنگی برای خبرنگار و خانواده اش که بی رغبتی برای کار را در پی  دارد -  تردد مستمر بین وطن و محل ماموریت  و ... از دیگر مواردی است که دامنگیر خبرنگاران غير بومی  در ماموریت های درازمدت است.

 

دشواری در جذب خبرنگاران حرفه یی بومی - نا اشنا بودن به خط مشی بنگاه خبری - پای بند نبودن خبرنگار بومی به استمرار همکاری در زمانهای بحرانی و ... نیز از مواردی است که مخالفان برای مفید دانستن دست يازيدن به خبرنگاران اعزامی بیان می کنند.

 

 پوشش یک رویداد برای روزنامه یا خبرگزاری به سبک نوین با یک دوربین دیجیتال و یک رایانه قابل حمل ممکن است . تهیه - تدوین و ارسال گزارش تلویزیونی به تجهیزات بیشتری نیاز دارد.

 

پای بندی به رقابت موجب می شود تا گزارشگری تلویزیونی در قالب کار گروهی ولو دو نفره صورت پذیرد. دست کم  يک خبرنگار و يک تصوير بردار نياز است . مواقع بحرانی خبرنگار ممکن است کار تصوير برداری را نيز انجام دهد. عکس اين حالت نيز بعضا مشاهده شده است. 

 

  ارسال تصاویر تلویزیونی تا مدتی پیش صرفا از طریق ماهواره میسر بود . این امکان معمولا در انحصار رادیو و تلویزیونهای ملی است. نظام بسته اطلاع رسانی در برخی کشورها مانع اصلی در  ارسال  گزارشهای بی طرفانه است. 

 

برخی شرکتهایی نیز که شمارشان به اندازه انگشهای دو دست هم نیست در بسیاری از مناطق - انحصار ارسال ماهواره یی را در دست دارند. ارائه خدمات در هنگامه های بحران معمولا طبق اولويت سياسی صاحبان شرکت ها صورت می گيرد.

 

شیوه ارسال اینترنتی موسوم به " اف تی پی"  و " ویدئو فون "طی یکی دو سال اخیر کار را اندکی راحت تر کرده است. استفاده از این شیوه های انتقال تصویر هنوز در برخی کشورهایی که از نظر زیربناهای " ای تی "   رشد چندانی نکرده اند دشوار است.

 

بعصی کشورهای مخالف جریان ازاد اطلاعات بویزه در قاره افریقا و حتی خاورمیانه - امکان استفاده از " اف تی پی " را  محدود کرده اند. عدم ارسال تصوير برای خبرنگار تلويزيونی - کار را تا حد پوشش راديويی پايين می اورد.

 

مدیریت خبرنگاران بایستی بر اساس نوع امکاناتی که در هر منطقه وجود دارد - تدابیر لازم را بیندیشد. رویدادها قابل تکرار نیستند. (ام فور) و (اربيگن ) تا مدتی پيش در اين مواقع به کار می امد اما کيفيت تصاوير پايين بود. اين دو از دستگاهها ی ارسال تصوير نسل ميانی ( قديمی و نوين ) بودند.

 

توفان کاترینا منطقه ی وسیعی را در ایالات متحده امریکا  در هم نوردید. مدیریت بحران در این حادثه که البته وقوع ان پیش بینی هم شده بود بسیار ضعیف بود. 

 

نبود امکانات ارسال تصوير سبب شد تا افکار  عمومی در جريان واقعيت قرار نگيرد. صدها جنازه شناور روی اب و صف های چند صدمتری دريافت غذا و بنزين کمتر نشان داده شد.

 

هزاران نفر در حومه پاریس نسبت به تبعیض در جامعه فرانسه اعتراض کردند. صدها خودرو به اتش کشیده شد. منع امد وشد شبانه برقرار شد. تصاویر منتشر شده اغلب از زاویه پشت سر نیروهای پلیس گرفته می شد.

 

 دوربینی که برای شبکه العالم در جریان اعتراضهای خیابانی فرانسه از زاویه دیگری تصویر گرفته بود – شکسته شد.!

 

امکانات مالی نیز از دیگر تنگناهایی است که برای اعزام نیروی حرفه یی به  کانون های خبری وجود دارد.  بودجه " سی ان ان " و" بی بی سی " افزون بر 550 و 750 میلیون دلار است.

 

رسانه ها تا زمانی که پا بگیرند سرمایه بر هستند. رقابت با غولهای رسانه یی البته کار چندانی ساده یی نیست. حمایت مالی و فکری برای ماندن در دايره نظام اطلاع رسانی ضروری است.

 

چالش دیگری که فرا روی رسانه های دیداری است نبود ماهواره های مستقل و حتی ملی است . شریان بسیاری از ماهواره در دست جریانی است که از ندادن خدمت و حتی قطع صداهای مخالف با هزمونی نظم نوین ابایی ندارند.

 

ممنوعیت شبکه های تلویزیونی المنار لبنان و سحر وابسته به ایران از  روی  ماهواره هات برد

نمایانگر این حقیقت است که جریان ازاد اطلاع رسانی می تواند برخی از مواقع دچار حبس اطلاعات شود.