کارگاه بولتن خبری تلویزیونی
ساعت ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/۳/٢۳   کلمات کلیدی:

   

 روزانه دهها هزار رخداد در گیتی  روی می دهد. هزاران فقره ان ارزش خبری دارد. صدها رخداد می تواند در بولتن خبری جای گیرد. دهها رخداد برای مخاطبان هر بنگاه خبری جذابیت دارد. شمار اندکی نیز می تواند هدلاین شود.

 

 خبر گزارش رویدادی واقعی است.این تعریف را همه دانش پزوهان سال نخست علوم ارتباطات می دانند. بصورت کاربردی کوشش خواهد شد تا يک بولتن خبری تلويزيونی ازمايشی اما واقعی را ببنديم .مرحله نخست خبرها مرور  می شود.برجسته ترین خبرهای گیتی که روز دوشنبه 22خردادماه  85 روی داده است بدین صورت است.

 

  رييس دولت خودگردان طرح همه پرسی در مورد ميثاق اسيران را به مجلس فلسطين ارائه کرد.

  جلال طالبانی رییس جمهور عراق از احتمال توافق با برخی گروههای مسلح  در زمینه مشارکت در    فرایند سیاسی خبر داد.

  گروههای حامی حقوق بشر - تعطیلی زندان گوانتانامو را خواستار شدند.

   الهام سخنگوی دولت ايران از عدم  گفت وگو بر سر حق مردم در زمینه انرژی هسته یی خبر داد.

   مجلس فلسطین گفت وگو بر سر طرح همه پرسی را شروع کرد.

   گروه محاکم اسلامی گفت وگو با دولت مرکزی سومالی را شروع کرد.

   یک قطار در حومه تل اویو دچار سانحه شد که نخستین خبر از ۷ کشته و مجروح شدن بيش از ۵۰نفر  حکایت دارد.

  سلسله انفجارات تازه در عراق 7 کشته و دهها مجروح در بر داشت.

  فرمانده نیزوهای امریکایی گفت که شماری از نیروهای امریکا طی ماههای انیده بتدریج از عراق خارج می شود.

  عبدالعزیر حکیم رییس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق وارد تهران شد.

  حسن ترکمانی وزیر دفاع سوریه وارد تهران شد و با محمد نجار همتای ایرانی اش دیدار کرد.

  سعود الفیصل وزیر خارجه سعودی وارد تهران شد. کنفرانس مطبوعاتی مشترک با متکی وزیر خارجه و دیدار با رییس جمهور احمدی نژاد داشت .    

 علی لاریجانی دبیر شورای امنیت ملی ایران از مصر  وارد الجزایر شد.

  شورای حکام اژانش بین المللی انرزی اتمی برای بررسی پرونده هسته یی ایران در وین تشکیل جلسه داد.

  سی و سومین جلسه محاکمه صدام و 7تن از دستیارانش به اتهام کشتن 148تن از مردم الدجیل شروع شد.

  نشست وزیران خاارجه کشورهای ارویایی در لوکزامبورگ برگزار شد. پرونده پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپا - موضوع هسته یی ایران و دولت جدید عراق در دستور کار قرار دارد.

  شصتمین سالگرد تاجگذاری پادشاه تایلند با حضور پادشاهان 25کشور برگزار شد.

  جانشین زرقاوی رهبر القاعده در عراق تعیین شد. 

 المرت رییس رزیم صهیونیستی در لندن با نخست وزیر بلر کنفرانس مشترک مطبوعاتی برگزار کردند.

 بازیهای جام جهانی فوتبال در المان با برتری ایتالیا – استرالیا و چک بر غنا – زاین و امریکا ادامه یافت.   

 

در چينش خبرها - عوامل درون سازمانی و برون سازمانی مد نظر قرار می گيرد. مخاطب شناسی در چينش خبرها - يک اصل اساسی است. حوزه مخاطبين کشورهای اسلامی - عربی با نگاه بین المللی است.

  سردبیر در نخستین مرحله کنار گذاشتن یا برجسته کردن رویداد را مد نظر قرار می دهد. شصتمین سالگرد تاجگذاری پادشاه تایلند برای مخاطب عرب در اولویت نیست.العالم - الجزیره و العربیه ان را نه فقط برجسته نکردند بلکه تا حدی ان را نادیده گرفتند.

 

وجود امیران و پادشاهان برخی کشورهای عربی در این مراسم موجب شد تا قابلیت استفاده 20تا 30ثانیه یی در یکی و دو بخش پیدا کند.  

 

بی بی سی  این رویداد را به مدت 23دقیقه پوشش زنده داد. در همه بخش های خبری گنجانده شد. انگلیس دارای نظام درباری است . ملکه بالاترین مقام تشریفاتی در بریتانیا است.

 

 گروه موسوم به محاکم اسلامی پس از سال ها جنگ داخلی توانسته اند بر مگادیشو پایتخت سومالی مسلط شوند. شبه  نظامیانی که پیش تر در این منطقه سیطره داشتند از نیروهایی بودند که امریکا از انان حمایت می کرد.

 

سردبیران همه بنگاه های خبری دیداری فراملیتی -پرونده هسته یی ایران را با اهمیت تلقی کردند. این خبر بستگی به سیاست هر یک از شبکه های تلویزیونی بی بی سی - سی ان ان - العالم - العربیه و الجزیره در سرخط اول تا سوم قرار داشت.

 

پرونده در خبر تلویزیونی به بررسی تحولات مربوط به یک رویداد می پردازد. گفته های سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان تازه ترین رخداد مرتبط با پرونده هسته یی ایران است. 

 

تلویزیون با تصویر معنا پیدا می کند. گام نخست - یافتن تصویر برای همه رخدادهایی است که قرار است در بولتن گنجانده شود.

 

نخستین تصویر از ورود الفیصل و متکی حدود ساعت 15روی خبرگزاری های تصویری رویترز و ای پی تی ان  قرار گرفت. خبرنگار العالم پس از پایان هر دیدار معمولا تصاویر را با استفاده از پیک موتوری به اتاق خبر منتقل می کند.

 

 بی بی سی و سی ان ان سکوت کردند. العربیه وابسته به عربستان تا ساعت 16از کپشن استفاده می کرد.گزارش خبرنگار در بولتن های خبری پخش شد.

 

تصویر دیدار سعود الفیصل با سایر مقامهای جمهوری اسلامی در ای پی تی ان و رویترز پخش نشد. خبر نوشتاری ان نيز حتی در خبرگزاری فرانس پرس با حدود ۱۶ساعت تاخير روی خروجی ارسال شد.

 

علی لاریجانی دبیر شورای امنیت ملی که مسوولیت پرونده هسته یی را نیز برعهده دارد وارد الجزایرشد. تلویزیون ملی الجزایر حق انحصاری گرفتن تصویر رسمی را دارد.

 

لاریجانی با رییس جمهور بوتفلیقه و وزیر خارجه الجزایردیدار کرد. تصویر این ملاقا ت ها روی شبکه های تصویری بین المللی نیامد.  شبکه های تصویری بین المللی - تصاویر دیدار با لاریجانی با مقامهای مصری را مجددا روی  شبکه ارسال کردند.    

 

 العالم نخستين تصاویرش را از طریق  مونیتورینگ تلویزیون ماهواره یی الجزایر که به زبان فرانسه است ظبط ومورد استفاده قرار داد.این شامل 40ثانیه از جمله ساندبایتی در قالب گفت وگوی اختصاصی با تلویزیون ملی الجزایر بود.

 

سفارش پوشش این رویداد از روز گذشته در دستور کار خبرنگار العالم در الجزایر قرار گرفته بود. رويدادهای قابل پيش بينی معمولا از قبل در دستور کار قرار می گيرد تا زمان دقيق دريافت ان در اتاق خبر معلوم باشد. 

 

کنفرانس مطبوعاتی غلامحسین الهام سخنگوی دولت نیز پوشش داده شد. تحولات در تهران در مورد پرونده هسته یی در قالب یک گزارش ۵/۲دقیقه یی قابل ارائه است.

 

رویترز و ای پی تی ان تصاویر مربوط به مصاحبه مطبوعاتی سخنگوی دولت را منتشر نکردند.  خبرنگار العالم در مورد گفته های البرادعی مدیر کل ازانش و نشت شورای حکام در قبال پرونده هسته یی نیز گزارشی تدوین کرد.

 

شبکه های تصویری بین المللی در چند نوبت تصاویر مصاحبه مطبوعاتی ايهود المرت رییس رزیم صهیونیستی و نخست وزیر بلر در لندن را منتشر کردند.

 

 ساندبایت گفته های سولانا در حاشیه نشست وزیران خارجه اتحادیه ارویا و محمد البرادعی مدیر کل ازانش در نشست شورای حکام نیز در مورد پرونده هسته یی ایران اورده شد.

 

دوستان نیک می دانند گزارشهای خبری تلویزیونی مبتنی بر تصویر است . اکثریت قریب به اتفاق  شبکه های رادیو و تلویزیونهای دنیا مشترک رویترز انگلیسی و ای پی تی ان امریکایی هستند. اگر تصویر رخدادی در این دو شبکه منتشر نشود مطمئنا در بیش از 95 درصد تلویزیونهای دنیا نادیده گرفته می شود.         

 

 تصاویر بروز حادثه برای قطار  در نزديکی شهر نتانيا بی درنگ از طریق تلویزیون شبکه دو اسراییل پخش شد. این تصاویر در نیم ساعت اول بصورت ویدئو فون بود اما پس از ان با کیفیت حرفه یی ارائه شد.رویترز و ای پی تی ان - تصاویر را بصورت مستقیم روی شبکه هایشان ارسال کردند. 

 

  گفت وگو نمایندگان مجلس فلسطین بر سر طرح ابومازن موسوم به میثاق اسیران که بگونه یی نوعی اعتراف به شناسایی اسراییل است  بصورت مستقیم از تلویزیون فلسطین پخش شد. اين طرح برای بررسی بيشتر به بعد موکول شد.

 

مجلس فلسطین به علت انکه اسراییل از امدن شماری از اعضای حماس به رام ا.. جلوگیری می کند همزمان در غزه و رام ا.. برگزار می شود. الدویک رییس مجلس با استفاده از ویدئو کنفرانس جلسه را اداره می کند.

 

نمایندگان در غزه هم مانند نمایندگان در رام ا... بصورت فعال در مباحث مشارکت می کنند. این هم یکی از تنگناهایی است که رژیم صهیونیستی در پی انتخاب نیروهای حماس در مجلس بر مردم فلسطین تحمیل کرده است.  

 

تصویر فرمانده نيروی امریکایی که از کاهش شمار نیروها در عراق خبر داده بود در گفت وگو با فاکس نیوز بود. تصویر انفجار خودروهای بمب گذاری شده هم بصورت ترجیخ بندی است که روزانه روی همه شبکه های تصویری ارسال می شود.

 

تصویر گفت وگو با رهبر یک گروه  حقوق بشر که نسبت به مرگ سه تن از زندانیان گوانتانامو اعتراض کرد وجود دارد. 68ثاینه تصویر زندان گوانتانامو نیز که تاکنون امریکایی ها پخش کرده اند بصورت ارشیوی وجود دارد. اين می تواند دست مايه تهيه گزارش ار سو ی دبيران در اتاق خبر قرار گيرد.

 

 بصورت معمول هر بولتن خبری 27دقیقه است. دست کم یک سوم ان بایستی با گزارش خبرنگاران پر شود. 6 دقیقه ان نیز گفت وگو با خبرنگار یا میهمان در مورد پرونده های اصلی خواهد بود.

 

خبرها نیز 35ثانیه یی تنظیم تنظیم می شود.بولتن خبری بایستی فراگیر باشد.حداکثر زمان برای هر گزارش خبرنگار حدود5 /2دقیقه است. هر بولتن خبری معمولا توصیه می شود با یک گزارش خبری نرم۵/1تا 2دقیقه یی پایان یابد.

 

گزارش فیچری 2 دقیقه یی ارسالی خبرنگار العالم در تاشکند از دیدنی های بخارا و خبرنگار در تهران در مورد نمایشگاه صنایع دستی ایران برای بهره برداری اماده است.

 

سردبیر با این داده ها بایستی بولتن خبری مناسب را بندد.  سیاست بنگاه های خبری تصویری فراملیتی در برجسته یا نادیده گرفتن رویدادها نبایستی تاثیر بگذارد. جذابیت های بصری را در بولتن مد نظر قرار دهد. بولتن خبری متوازن باشد. مرامنامه مد نظر قرار گیرد.

 

فراورده های خبری شامل خبرهای تصویری – کپشن -  گزارش خبرنگاران – گزارش دبیران – ارتباط مستقیم از طریق تلفنی و ؛‌اس ان جی ؛ بصورت حرفه یی در بولتن خبری گنجانده شود تا مخاطب احساس رضایت مندی کند.