پلاتو در گزارش خبری دو موضوعی
ساعت ٢:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۳/۳٠   کلمات کلیدی:

                                                                                                               

  خبرنگار هر چند هم خبره باشد در برخی از مواقع ممکن است در زمینه چینش موضوعهای خبری دچار تردید شود. این تردید زمانی اوج می گیرد که چند موضوع همسنگ از نظر ارزش خبری در یک نشست مطبوعاتی یا سخنرانی وجود داشته باشد.

 

  فرض کنید  رییس جمهور ایران در بک کنفرانس مطبوعاتی در مورد پرونده هسته یی و موضوع فلسطین اظهار نظر کند. هر دو موضوع دارای ارزش خبری بالایی است . هیچ یک از اين دو موضوع را  یک رسانه فراملیتی نمی تواند ناديده  بگيرد.

 

رسانه ها ی عربی یا انگلیسی بر اساس مخاطبانی که دارند ممکن است اندکی در گرایش به یکی از این دو خبر تمایل بیشتری نشان دهند اما بازهم  بین سردبیران - محل مناقشه است.

 

اگر خبر مربوط به پرونده هسته یی در صدر و موضوع  فلسطین در زیر قرار گیرد طبعا  مشمول قانون هرم وارونه می شود. در این صورت ممکن است خبر دومی تحت الشعاع  خبر نخستین قرارگیرد.

 

 پوشش این خبر در رسانه های نوشتاری و دیداری متفاوت است. روزنامه ها ممکن است با یک لید کلی شروع  و سپس مصاحبه را بصورت تاریخی تنظیم کنند.

 

برخی مواقع لیدهای کم محتوا ممکن است نوشته شود- مانند :  رییس جمهور در جمع خبرنگاران مواضع ایران در قبال پرونده هسته یی و موضوع  فلسطین را بیان کرد.

 

استفاده از لید مرکب نیز بعضا رایج است- مانند :  رییس جمهور بر حق قانونی داشتن چرخه سوخت تاکید کرد و همه پرسی از همه ساکنان را راه حل اساسی موضوع فلسطین دانست.

 

روزنامه ها معمولا پس از نوشتن لید  با استفاده از سوتیتر و میان تیتر یا بزرگ و کوچک کردن فونت اقدام به برجسته کردن رویداد می کنند.

 

  این شیوه در خروجی عادی خبرگزاری ها رواج ندارد یا بهتر بگویم ممکن نیست. خبرگزاریهایی که اطلاعات را صرفا از طریق وب سایت در اختیار مخاطبان قرار می دهند از این قاعده مثتثنی هستند. امکان بهره گیری از فونت - رنگ - عکس - گرافیک - سوتیتر و میان تیتر در وب میسر است.

 

خبرگزاری ها اغلب دو خبر مجزا از این مصاحبه تهیه می کنند. خبر نخست در مورد  دیدگاه رییس جمهور در مورد پروند هسته یی است. سابقه ان نیز برای تکمیل کردن و جهت دادن خبر اورده می شود.

 

دومین خبر هم با تیتر و لید مربوط  به  گفته های رییس جمهور در ارتباط با فلسطین اورده می شود. سابقه موضوع نیز به خبر اضافه می شود.

 

 شیوه ارائه این مصاحبه در شبکه تلویزیونی ممکن است بصورت زنده باشد که خبرنگار در تدوین ان نقشی ندارد. تهیه گزارش خبری از این مصاحبه اندکی دشوار است اگر خبرنگار از تجربه - دانش و هنر لازم برخوردار نباشد.

 

 پای بندی به وحدت موضوع در گزارش خبری یک اصل است. طرح موضوعهای متعدد در یک گزارش خبری که  حداکثر5/2 دقیقه می باشد موجب از بین رفتن استحکام ان می شود.  راه  کار حرفه یی برای ابن موضوع ان است که جای پلاتو در گزارش تغییر کند.

 

پلاتو یا پیستو کمرا  در حقیقت امضای خبرنگار تلقی می شود که معمولا در پایان گزارش اورده می شود.

 

در گزارشهایی که بیش از یک موضوع مطرح شده باشد پلاتو نقش حلقه وصل را بین موضوع نخست و دوم ایفا می کند. این شیوه را  بریج " پل " می نامند.

 

برای پوشش این مصاحبه می توان مقدمه یی 15ثانیه یی ارائه کرد.  ساندبایتی 15ثانیه یی نیز از سخنان رییس جمهور در مورد هسته یی اورده می شود. 15ثانیه  نیز به سابقه این موضوع پرداخته می شود.

 

پلاتو که انهم حدود 15ثانیه خواهد بود در این مرحله اورده می شود. این پلاتو بایستی بصورت حلقه وصل عمل کند. پس از پلاتو نیز ساندبایتی 15ثانیه یی در مورد فلسطین اورده می شود.

 

سابقه موضوع هم به مدت 15ثانیه پس از ان اورده می شود. 15ثانیه پایانی هم ويژه کلام نهایی است . خبرنگاران حرفه یی معمولا  در این قسمت می کوشند پیام نهایی را برای مخاطب ارسال کنند.    

 

 گزارش خبرنگار در این مرحله می تواند با این مضمون  پایان یابد : ایران معتقد است- فشار قدرتهای بزرگ نمی تواند تهران را وادار به عقب نشينی از اصولی کند که مبتنی بر قوانین جهانی است .

 

مقامهای ایرانی می گویند  دفاع از داشتن چرخه سوخت حقی است که در چارچوب قوانین ان پی تی می باشد و دفاع معنوی از حق فلسطینیان برای داشتن سرزمین نیز منطبق بر قوانین بین المللی است.   

  گزارش در این مرحله بدون انکه پلاتو دیگری ارائه شود فقط  در ادامه نریشن با بیان نام خبرنگار – شبکه و مکان پایان می یابد.