صدای طبیعی در گزارش خبری تلویزیونی
ساعت ۱:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٤/۳   کلمات کلیدی:

 

اعتماد مخاطب به رسانه والاترين سرمایه هر بنگاه خبری است. عکس - صدا و تصویر متحرک از عوامل کمک کننده به باورپذیر شدن خبر است. اين موضوع به اعتماد مخاطب به رسانه کمک می کند.

تلویزیون از ان رو که صدا و تصویر را توامان دارد از مزیت نسبی بیشتری در میان سایر بنگاههای خبری برخوردار است.  دانش - تجربه و هنر برای استفاده بهتر از اين ابزار ضرورت دارد.

بنگاههای خبری نوشتاری با قرار دادن عبارت هایی درون گیومه به خواننده القا می کنند که این عبارت بصورت دقیق از گفته سخنران یا مصاحبه شونده گرفته شده است. رادیو نیز با پخش صدا به عینی کردن موضوع کمک می کند.

صدای اصلی افراد جزیی از ساختار گزارش خبری تلويزيونی است. دست کم دو ساند بایت در گزارشهای خبری بایستی وجود داشته باشد. مدت هر یک حدود 15ثانیه می باشد.

کم یا زیاد شدن تعداد و مدت ساندبایت در صورت ضرورت غیر ممکن نیست.دو ساندبایت از یک فرد در گزارش خبری پیشنهاد نمی شود. اين در زمره اصل های نانوشته است.

برخی مواقع لازم است مخاطب در فضای گزارش قرار گیرد. ارائه تصویر و صدای محیط بدون دخالت خبرنگار شگردی است که در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرد.

 صدایی که در این مرحله در گزارش خبری تلویزیونی ارائه می شود - صدای طبیعی "natural sound" می گویند. کارکرد صدای طبیعی روی مخاطب چنانچه مناسب انتخاب شده باشد - عالی است.

انسان از طریق حس های پنجگانه اطلاعات محیطی را دریافت می کند. این اطلاعات از طریق رشته های عصبی به مغز ارسال می شود.

مغز پس از تجزیه و تحلیل - در قالب فرمان های رفتاری که برای اعضای بدن صادر می کند به اطلاعات دریافتی واکنش نشان می دهد.

خبرنگار زمانی موفق است که از طریق داده ها - مخاطب را به تغییر در رفتار ترغیب کند. خبرنگاران تلویزیون ابزار بیشتری برای اجرای این هدف در اختیار دارند.

صدای طبیعی از محرک های موثری است که می تواند مخاطب را با روند گزارش همراه و حتی بعضا همدل کند.  

یک خانواده فلسطینی جمعه ۱۹خردادماه برای گذراندن زمانی دور هم - شمال باريکه غزه را برگزیدند. کودکان این خانواده در اين روز تعطيل به بازی روی ماسه های نرم پرداختند.

ناوچه های رژیم صهیونیستی اين خطه ساحلی که سودانيه در بيت لاهيا ناميده می شود را به توپ بستند. يک گلوله توپ کنار این خانواده اصابت کرد. ترکش ها -شش تن از اعضای این خانواده۷ نفره را کشت.

غزه شهر کوچکی است که اول تا اخر ان را می توان نیم ساعته پیمود. نیروهای امداد بی درنگ در محل انفجار سررسیدند.صدای اژیر امبولانسها فضای ارام ساحل را شکست. نیروهای امداد به دنبال جنازه ها بودند.

هدی غالیه دخترکی 10 ساله تنها بازمانده این خانواده از ترکش ها ی مرگبار در امان ماند. دوربین دو سه ظرف که غذای مختصری برای عصرانه در ان بود را نشان داد.

ترکش ها ظروف غدا دست نخورده را سوراخ سوراخ کرده بود. هدی وقتی جنازه براداران - خواهران و مادرش را با برانکارد از منطقه دور می کردند - مبهوت بود.تنهايی او را مضطرب کرد.  

ناگهان بسوی جنازه پدر که اندکی انطرف تر بود - دوید. جوی های باریک خون - ماسه هایی که روی بدن علی پدر خانواده نشسته بود را گلگون کرده است.  دخترک در کنار جنازه پدر ضجه می زد. ماسه را با دستان کودکانه اش بر سر و روی می پاشید.

هدی در کادر دوربین قرار داشت. ناله جان سوز  " ابوی " او با زیر صدای ازیر امبولانس در هم می پیچید. پیراهن خونینی را در اغوش می فشرد. خود را روی جنازه پدر می اندازد. براستی ایا فریاد رسی برای ناله های این کودک در جهان وجود دارد؟

این صحنه ها بصورت مستقیم از شبکه های تلویزیونی فلسطین - الجزیره و العالم پخش شد. تصاویر بقدری غم انگیز بود که بارها از سایر شبکه ها هم پخش شد. برای نخستین بار حتی اعتراض هایی در رسانه های رزیم صهیونیستی را هم برانگيخت.

مقامهای امنیتی رژیم صهیونیستی مدعی شدند که این خانواده ممکن است بر اثر برخورد با مین کشته شده اند.عمیر پرتز وزیر جنگ اسراییل وقتی با فشار جامعه جهانی مواجه شد وعده کرد - موضوع را بررسی کند.

این تصاویر که وجدان بشری را تکان داد 45ثانیه است. صدای طبیعی که در گزارش خبری استفاده می شود معمولا 3تا 4ثانیه است. مصطفی عبدالهادی خبرنگار العالم در غزه - گزارشی از این حادثه ارسال کرد.

او صدای ضجه " ابوی " هدی را که در کنار جنازه پدر - خاک بر صورت می پاشید را بصورت صدای طبیعی اورده است.

صدای تیراندازی - همهمه وهم انگیز شبانه جنگل - اژیر امبولانسها - طنین موسیقی - زوزه خودروها - گریه کودکان و ... هر یک می تواند بصورت صدای طبیعی بر اساس ماهیت گزارش خبری مد نظر قرار می گیرد .

پیشنهاد شما برای گنجاندن صدای طبیعی در گزارش جان باختن ۶ تن از خانواده " هدی " چیست؟