منازل چهارگانه تصويربرداری خبر
ساعت ٩:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/٤/۱٠   کلمات کلیدی:

   

 تصویر بردار اگر نقشی با اهمیت تر از خبرنگار در بنگاه های خبری دیداری نداشته باشد بی تردید کمتر نیست. این را همه دست اندرکاران حوزه خبر تلویزیونی می دانند.

 

خبرنگاری در تلویزیون - به شکل گروهی صورت می گیرد - از این رو نمی توان نقش یک فرد را برجسته تر از دیگری قلمداد کرد. هر یک در جای خویش کاراست.

 

 تصویربرداران خبری اگر پای بندی به تقسیم کار نبودند - کار خبرنگاری نیز می کردند. این مسوولیت را بارها در عمل به دوش کشیده اند.

 

خبر تلویزیونی از روی تصویر نوشته می شد. این موضوع بیانگر نقش کلیدی تصویر بردار است.تصویر است که پایه گزارش خبری می باشد.

 

  پوشش یک رخداد خبری از منظر کارکرد تصویر بردار شامل چهار مرحله می باشد.نخستین گام پیش از تصویر برداری است .گام دوم - تدارک برای گرفتن تصویر است .

 

 سومين مرحله شامل تمهیدات لازم برای ضبط صدا است.گام نهایی نیز اماده شدن برای تدوین است . تقسیم بندی به مرحله اول و اخر به معنای با اهمیت دانستن – مرحله نخستین بر دیگری  نیست.

 

  تصویر بردار برای اجرای مرحله نخست باید بداند که داستان خبری چیست. گرفتن تصویر از یک همایش سیاسی با گردهمایی هنری متفاوت است. تصویر بردار با تجربه این را به نیکی می داند.

 

  پوشش خبری راهپیمایی سالانه 22بهمن ماه که همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است با رژه نیروهای مسلح در هفته دفاع مقدس متفاوت است. موضوع خبر بایستی از قبل به اطلاع تصویر بردار رسانده شود.

 

  حاشیه های این دو  ایین هم از نظر تصویری با هم متفاوت است. در این یکی مردم محور هستند. نمایش توان دفاعی و جنگ افزارهای پیشرفته در رژه اصل است. مخاطب انتظار دارد که تصویر بردار نقش چشم او را در کانون خبر ایفا کند.

 

  نکته دوم اینکه تصویر بردار تصمیم دارد - چگونه داستان خبری را نقل کند. این را  از قبل در جریان مشورت با خبرنگار دریافته است.

 

انتخاب سبک نقل روایت نیز سومین نکته یی است که تصویر بردار باید در جریان ان باشد. همگان می دانند که تصویر برداری برای یک گزارش خبری با ساختن مستند متفاوت است. پوشش کنفرانس مطبوعاتی نیز با هر دو تفاوتهایی دارد.

 

 انتخاب ابزار کار و طراحی برای گرفتن تصویر نیز از دیگر نکاتی است که پیش از تصویر برداری باید مد نظر قرار گیرد.

 

دوربین جای ثابت دارد یا متحرک می باشد؟ برق در محل وجود دارد یانه ؟  نور طبیعی هست یا به  نور مصنوعی نياز است ؟  کارایی لنزهای معمولی کافی است یا به لنز قوی نیاز است؟ ... 

 

مرحله دوم به گرفتن تصویر مربوط می باشد. تصویر بردار در این مرحله لازم است دوربین را  فوکوس کند.

 

این موضوع از ان رو مهم است که تصویر برداری تار (فلو بودن ) در خبر جایگاه چندانی ندارد.  بهره گیری از لنزهای مناسب نیز در این مرحله ضرورتی دو چندان  دارد.

 

زاویه تصویر - حرکت دوربین و استمرار تصویر برداری برای ثبت لحظه های مهم نیز از دیگر مواردی است که تصویربردار لازم  است مورد توجه قرار دهد.

 

فراموش نشود رویداد باید بصورت صحیح روایت شود.پس و پیش گرفتن تصاویر موجب گمراهی خبرنگار هنگام تدوين گزارش خبری و در نهایت مخاطب می شود.

 

نورپردازی مناسب و تنظیم وایت بالانس دوربین هم از دیگر کارهایی است که چنانچه فراموش شود  به حرفه يی بودن کار لطمه می زند.

 

نور خورشید برای تصویربرداری کافی است یا به نور مصنوعی نیاز است؟ جای دوربین مناسب است یا ضد نور می باشد؟  البته بسیاری از این دقت ها در دوربین های نوین بصورت خودکار صورت می گیرد.

 

سومین مرحله در تصویر برداری خبری ضبط کردن صداهایی است که شما می خواهید. صدابرداری در گروه های خبری پیشتر یک مسوول به نام صدا بردار داشت اما اینک بر عهده تصویربردار است.

 

یاران خبری نیک می دانند که تصویر خبری مبتنی بر واقعیت ها است. صداگذاری خارج صحنه از سندیت تصویر خبری می کاهد.

 

 ضبط صدای اصلی و کاهش صداهای مزاحم از مسوولیت های اصلی در این مرحله است. جای مناسب میکروفون نباید فراموش شود. میکروفون گان یا بوم دار که صداهای لازم را ضبط می کند بر اساس نياز  استفاده شود.

 

میکروفون رادیویی (بی سیم) که صدا را به دستگاه منتقل می کند هم در برخی از موارد کارایی دارد. میکروفون بی سیم با باطری کار می کند. باطری ان فراموش نشود که در ان صورت تصویر بی صدا  خواهید داشت.

 

چهارمین گام نیز - مرحله اماده شدن برای تدوین است. بازبینی تصاویری که گرفته شده است از مسوولیت اساسی در این مرحله است.

 

پشت سر هم قراردادن تصاویری که لازم است در گزارش مورد استفاده قرار گیرد هم نکته پایانی این مرحله است.

 

تصویر بردارانی که از تجربه - دانش و هنر لازم برخوردار باشند هر یک از این مراحل را به بهترین شیوه عملی می کنند.

 

گرچه برای ایجاد وحدت رویه – تصویر بردار نیز در زمره گروهی است که فرماندهی ان در دست خبرنگار است اما مشارکت در تصمیم گیری - ضرورتی غیر قابل انکار است.