نوشتن برای تصوير (۸)
ساعت ٤:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۱۱/٢۳   کلمات کلیدی:

معمولاً شما مجبور خواهید بود که مطالب بسیاری را در مدت زمان کوتاهی بنویسید. بنابراین باید از جزئیات غیرضروری صرفه نظر کنید.

      گاهی رویداد شامل جزئیات جذابی است که می توان در متنی طولانی تر گنجاند، اما شما به دلیل محدودیت زمانی باید اطلاعات را فشرده کنید.

      در زمان کوتاه 15، 20 یا 25 ثانیه همیشه ممکن نیست که تمام اطلاعات گنجانده شوند، در واقع غیر ممکن است. این بستگی به شما دارد که کدام مطلب را مهم تر و کدام را بی اهمیت و قابل صرفنظر بدانید. این شاخص ترین بخش هنر نگارش متن است: ارزیابی و درج اطلاعات کلیدی و صرفه نظر کردن از سایر آنها، و این مهارت تنها با تمرین و ممارست امکان پذیر است.

 باید تصمیم بگیرید که عنوان کردن کدام یک از مطالب مهم و ضروری است. همه اطلاعات در ابتدا غیر قابل چشم پوشی بنظر می رسند، ولی این گونه نیست. مثلاً اگر خبر درباره وقوع توفان باشد، "چقدر، کجا و چه وقت" یعنی شدت، محل وقوع، جهت و سرعت آن اطلاعات ضروری خبر می باشند. "چه کسی، چرا و چگونه" مطالب قابل چشم پوشی این خبرند.

      اگر جهشی در بازار بورس ایجاد شود، درصد آن حائز اهمیت و ضروری است، علت آن ممکن است مهم باشد، زمان آن بطور ضمنی گفته خواهد شد، اما درج اطلاعات درباره اشخاص دخیل در این خبر و مکان وقوع آن از اهمیت چندانی برخوردار نیستند.

      از آنجا که رویدادها منحصر به فرد هستند، روش گزینش مطالب هم متفاوت است. هربار که متنی را می نویسید، باید تصمیم بگیرید که کدام عناصر ضروری و حیاتی هستند.

      میزان درج جزئیات به محدودیت زمانی بستگی دارد. به همین دلیل باید ابتدا جزئیات ضروری را وارد متن کنید و اگر زمان کافی داشتید به سایر جزئیات بپردازید.

      اگر بخشی از اطلاعات مهم ولی غیر ضروری بودند، فقط درصورت وجود فضای کافی برای درج آنها، از آنها استفاده کنید. درغیراین صورت دیگر زمان را هدر ندهید و دست بکار شوید. با کسب تجارب متعدد، گزینش اطلاعات را فراخواهید گرفت.

      به چند مثال توجه کنید:

      ذکر نام یک شرکت هواپیمایی زمانی مهم است که سانحه یا حادثه ای اتفاق افتاده باشد.

یکی دیگر از هواپیماهای جت شرکت لوفت هانرا مجبور به فرود اضطراری شد.

بیننده می خواهد درباره مسائلی که می تواند در سرنوشت زندگی وی دخیل باشد، اطلاعاتی کسب کند (مثلاً انتخاب یک شرکت هواپیمایی برای سفر). ذکر نوع هواپیما نیز ممکن است مهم باشد.

یک هواپیمای بوئینگ 747 مجبور به فرود اضطراری شد.

اگر رویدادی در محلی که برای بیننده ناآشناست صورت بگیرد -- مثلاً در جلال آباد افغانستان -- برای بیننده آنچه اهمیت دارد این است که اتفاق در افغانستان رخ داده است نه در جلال آباد (که ممکن است 90 درصد بینندگان شما حتی تابحال این نام را نشنیده باشند). این بدان معنا نیست که نام این شهر را ذکر نکنید، بلکه اگر زمان کافی در اختیار نداشتید، می توانید از ذکر آن صرفنظر کنید.

 می توانید به گفتن عبارتی نظیر "شرق افغانستان" نیز بسنده کنید. این عبارت بنظر حاوی اطلاعات مفیدتری است، بخصوص اگر ذکر شود که آنجا مقر عملیات بازماندگان گروه طالبان است.

بااین حال، اگر مثلاً انفجاری در لاندن دری، واقع در شمال ایرلند، صورت بگیرد، ذکر محل وقوع انفجار ضروری است زیرا این شهر نقش مهمی در سابقه ناآرامی های آن منطقه دارد.

 

نکات مهم

·         از جزئیات غیرضروری صرفنظر کنید.

·         تنها به اطلاعات کلیدی بپردازید.

·         جزئیات ضروری (نه لزوماً مهم) را شناسایی و ذکر کنید.