ردپا شگردی در عملیات روانی
ساعت ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٤/۱۸   کلمات کلیدی:

 شگردهای اشکار که رسانه ها از ان در مسیرعملیات روانی بهره برداری می کنند افزون بر 25شیوه می باشد. این شیوه ها بصورت تک نگاره یا ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرد.

 ردپا یکی از ساده ترین و در عین حال در زمره موثرترین شگردها روی ذهن مخاطب است. رسانه ها با بهره گیری از این  شگرد می کوشند بصورت مستقیم یا غیرمستقیم  فرد – سازمان -کشور یا یک اندیشه را به عنوان عنصر مداخله کننده در رخدادهای منفی جلوه دهد.

 شیوه ردپا  وقتی با شگردهای  ابهام – تکرار – انتقال و برجسته سازی توامان باشد -اثرگذاری ان دو چندان می شود. این شگرد در رسانه های نوشتاری - شنیداری و دیداری قابلیت اجرا دارد.

موضوع اسلام :

 الف : دو فروند هواپیمای مسافری در 11سپتامبر 2001 به برجهای دو قلو در محله منهتن نیویورک برخورد می کند. بر اثر فرو ریختن برجهای دو قلو سازمان تجارت جهانی دست کم ۳۳۰۰تن کشته شدند.فردی به نام محمد عطا (خاورمیانه یی – عرب و مسلمان ) متهم به دخالت در طراحی این عملیات می شود. 

 جورج بوش  از اغاز جنگ صلیبی خبر می دهد. دو کشور اسلامی افغانستان و عراق با این بهانه مورد یورش قرار می گیرند.

 فشار بر مسمانان تشدید یافته است. پس از شش سال هنوز دلیل قطعی در این زمینه ارائه نشده است. هیچ یک از عوامل اصلی متهم به طراحی عملیات 11سپتامبر دستگیر نشده اند.

ب : یک قطار مسافری سال ۲۰۰۴ در مادرید اسپانیا منفجر می شود بر اثر ان ۱۹۱ نفر کشته و افزون بر یکهزار و 800نفر مجروح می شوند. انگشت اتهام بی درنگ بسوی مسلمانان نشانه می رود. 29تن که مسلمان و اغلب مراکشی هستند دستگیر می شوند. دادگاه پس از سه سال 28 تن ازانان را به خاطر نبود ادله کافی ازاد کرد.

موضوع ایران :

  الف : یک فروند هواپیمای پان امریکن در 1988بر فراز لاکربی در جنوب اسکاتلند سقوط کرد. نحستین خبر حکایت از ان داشت که دلیلی بر " دخالت ایران در این انفجار " وجود ندارد!!.  فشار رسانه یی موجب شد ایران در جایگاه متهم نخست قرار گیرد.

  لیبی سال گذشته بصورت رسمی مسوولیت دخالت در این انفجار را پذیرفت و به خانواده ۲۷۰قربانی این حادثه غرامت پرداخت کرد.

ب :  مقر جامعه همیاری یهودیان (امیا )سال ۱۹۹۴در بوئنوس ایرس ارژانتین منفجر شد. ایران به دست داشتن در این حادثه  که ۹۴تن در ان کشته شدند متهم شد. خوان خوزه گالیانو  قاضی پرونده به خاطر گرفتن رشوه  از لابی صهیونیستی و شهادت دروغ که در ان ایران را به دخالت در  انفجار متهم کرده بود برکنار شد. هواداران صهیونیسم از بسته شدن پرونده جلوگیری می کنند.  

    ج :ایران بصورت مستمر از ۴سال پیش که عراق به اشغال امریکا در امده است متهم به دخالت در  امور همسایه غربی اش شده است..کاخ سفید همواره گفته است اسنادی را در این زمینه در اختیار دارد. سهیل کریمی – سعید ابوطالب دو مستند ساز – مصطفی دربان خبرنگار ایرنا- شرفی نفر دوم سفارت – 5عضو کنسولگری ایران در اربیل تاکنون به همین اتهام ربوده شده اند. برخی از انان پس از مدتی ازاد شدند. این افراد هیچ یک نظامی نیستند و امریکا نیر نتوانسته دلیلی دال بر دست داشتن این افراد در ناامنی ها ارائه دهد.

د: ایران متهم است هزاران موشک را در اختیار حزب الله لبنان قرار داده است. رژیم صهیونیستی تاکنون حتی یک فروند از این موشک ها را که مدعی است از ایران ارسال می شود نتوانسته است توقیف کند. موشک بسیار بزرگتر از یک چوب کبریت است که مسافری بتواند ان را در جیبش بگذارد و  پس از طی هزاران کیلومتر به جنوب لبنان یعنی شمال سرزمین های اشغالی ببرد.

 اسراییل که با شلیک موشک پیرمردی نابینا روی ویلچر مانند شیح احمد یاسین را ترور می کند طبعا از هدف قرار دادن دیگران حتی در هوا و دریا نیز ابایی ندارد پس ممکن است یا توانایی اسراییل برای شناسایی کم باشد یا واقعیت را وارونه جلوه می هد.

ویژگی شگرد ردپا :

 1-     اجرای ان اسان است از این رو پرونده های زیادی را  می توان بدون داشتن دلیل کافی فرا روی کشور هدف باز کرد.

2-     تصمیم گیران و رهبران جامعه هدف بشدت درگیر پاسخ گویی می شوند و در لاک دفاعی فرو می روند.

3-     شیرازه روانی تصمیم گیران کشور هدف بهم می ریزد و امکان برنامه ریزی میان مدت و درازمدت از انان گرفته می شود.

4-     افکار عمومی درگیر عملیات روانی می شود از این رو جامعه بصورت مستمر ملتهب خواهد بود.

  راه کار مقابله :

     1-   تیم ویژه یی از نخبگان رسانه یی برای ردیابی و مقابله با این شگرد عملیات روانی ایجاد شود.

2-     مدیران اجرایی و بدنه جامعه از درگیر شدن مستقیم با موضوعهایی که هدف عملیات روانی قرار دارند دور نگه داشته شوند.

3-     خارج شدن از لاک دفاعی و اجرای عملیات روانی تهاجمی – بازکردن پرونده های لازم برای طرف مقابل

4-     افشای مستمر پرونده هایی که  از طریق شگرد ردپا مورد هدف قرار گرفته است. پرونده هایی که به نفع کشور پایان یافته است بارها بایستی در رسانه ها واکاوی شود.

            جرقه نوشتن این مطلب از سوی همکار رسانه یی ام اقای شریفی خبرنگار واحد مرکزی خبر زده شد.