شگرد فرافکنی در عملیات روانی
ساعت ٥:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٦/٢٥   کلمات کلیدی:

 فرافکنی که در انگلیسی " PROJECTION" خوانده می شود وازه یی است که از دنیای روانشناسی  به حوزه ارتباطات راه یافته است.

نسبت دادن نااگاهانه اعمال –عیب ها و عادت های ناپسند خود به دیگران که سازوکاری دفاعی است نمادی از فرافکنی در حوزه روانشناسی است .

فرافکنی در حوزه سیاست و رسانه اما نااگاهانه نیست بلکه  طبق یک سناریوی خبری هوشمندانه صورت می گیرد. تصمیم سازان رسانه اغلب  برای تبرئه کردن یک طرف و انداختن گناه به گردن طرف دیگر مناقشه از این روش استفاده می کنند. 

فرافکنی در صورتی که در رسانه بخوبی مدیریت شود می تواند با برانگیختن واکنش های هیجانی افکار عمومی  جامعه هدف را بسمت دلخواه سوق دهد.

 شگرد فرافکنی در رسانه ها معمولا به چهار صورت عملیاتی می شود.

روش نخست : ترسیم دشمن خیالی 

در این روش کوشش می شود علت  اصلی شکست برنامه ها و  ناکامی ها به گردن دشمن خیالی که ممکن است جلوه بیرونی نیز داشته باشد  انداخته شود.هميشه داشتن يك دشمن فرضي مي‌تواند اقدامات طرف مقابل را محق و معتبر جلوه دهد و زمينه توجیه هر نوع تصمیمی را فراهم آورد . اين شيوه مي‌تواند براي متحد كردن افراد داخل يك كشور نيز مفيد باشد .

در هنگام تنش های  اقتصادي و سياسي که حاکمیت کشور تهديد مي‌شود ، وجود يك دشمن فرضي خارجي مي‌تواند سرپوشي بر بی کفایتی در مدیریت بحرانها باشد.

 اوج خلاقیت در بهره گیری از این شیوه هنگام بروز حادثه 11سپتامبر روی داد.ناتوانی 15نهاد قدرتمند امنیتی امریکا در شناسایی و جلوگیری از این حادثه  بانشانه روی انگشت اتهام بسوی  شبکه القاعده که هنوز در مورد ماهیت ان تردید وجود دارد –شکل دیگری بخود گرفت .

حتی اگر القاعده به معنای واقعی ان نیز وجود داشته باشد در توانمندی اش بسیار اغراق شده است. وازه هایی کلی مانند تروریست ها – افراطیون – بنیاد گرایان – متعصبین و ... در زمره دیگر دشمنان جدید امریکا قرار دارند که فاقد شناسنامه هستند.

 روش دوم : بیان دو واقعه برای جا انداختن یک نتیجه گیری نادرست   

   در این روش که به ادرس غلط دادن مشهور است کوشش می شود  افکار عمومی به سوی یک موضوع  دروغین و غیر واقعی سوق داده شود.

ایران تنها حکومت شیعی در جهان  است – مذهب مقاومت اسلامی لبنان که ماشین جنگی  رزیم صهوینیستی را ناکار کرد هم شیعه است . پس ایران در صدد ایجاد هلال شیعه در خاورمیانه است که منافع کشورهای عربی را تهدید می کند.

سیاست های امریکا در عراق شکست خورده است. ایران که مخالف امریکا است همسایه عراق است . پس علت شکست امریکا در عراق ناشی از دخالت ایران است. این در حالی است که اغلب تروریست ها از کشورهای متحد امریکا وارد عراق می شوند.

امریکا از هزاران کیلومتری به عراق لشکر کسی کرده است. هدفش نابودی سلاح های کشتار جمعی و ایجاد دمکراسی - ازادی و رفاه برای مردم بوده است .

ناامنی در عراق زیادتر شده است. بیش از یک میلیون نفر عراقی طی 5سال دوره اشغال کشته شده اند. اب – برق – بهداشت -  اموزش  و زیرساخت های عمرانی مشکل دار است و این یک ناکامی برای امریکا در افکار عمومی است.

  روش سوم : فرار به جلو

 یک گروه یا کشور ممکن است هنگامی که در چارچوب اهدافش به ارزش های انسانی - اخلاقی یا فکری که مبلغ ان بوده است پشت پا بزند با منتسب کردن رویدادی مشابه یا بدتر از ان به حریف عملا افکار عمومی را از درک واقعیت منحرف کند.

زمانی که امریکا سیاست گفت وگو با طالبان در افغانستان را در پیش می گیرد و مقامهای رسمی در موسی قلعه با  طالبان وارد مذاکره می شوند به یکباره موضوع  وجود سلاح های ساخت ایران در دست طالبا ن مطرح می شود.  

روش چهارم : تغافل  یا فراموشی عمدی برای مسوولیت گریزی 

 صدها نفر در گوانتانامو بدون وکیل در شرایط غیر انسانی نگداری می شوند. تصاویری از رفتار وحشیانه و شکنجه زندانیان ابوغریب منتشر می شود. تلفن و ایمیل های  شهروندان امریکایی بصورت غیر قانونی شنود می شود . زندانهای

 مخفی در اروپا دایر می شود . وقتی این رسوایی های ضدبشری فاش می شود ابتدا کتمان می کنند و در نهایت هم با کم  اهمیت دادن رفتارها  چنین فرافکنی می شود که این کمترین هزینه یی است که برای دمکراسی در دنیا و امنیت در امریکا بایستی پرداخت .

 +جرقه نوشتن این مطلب را اقای شریفی خبرنگار واحد مرکزی خبر در ذهنم ایجاد کرد