نوشتن مرامنامه بنگاه خبری
ساعت ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۸/٢٧   کلمات کلیدی:

داشتن سیاست روشن و صریح در قبال رویدادها ضرورت کاری هر بنگاه خبری است . رقابت در رسانه های فراگیر به ثانیه ها رسیده است.  هدایت بنگاه خبری با این سرعت خیره کننده بدون خط مشی روشن فاجعه بار است.

مرامنامه (style book ) تببین کننده خط مشی  هر بنگاه خبری است. این مرامنامه شکل و محتوا را در برمی گیرد. نوشتن مرامنامه یی همه جانبه بویژه برای شبکه ها ی تلویزیونی فراگیر ضرورتی غیر قابل انکار است.

 

حرفه یی ها بدون نگاه کردن به لوگوی شبکه ها از نحوه چینش عناصر در جلوه های بصری و سبک نگارش و سابقه در متن به نام رسانه پی ببرند.

نبود مرامنامه موجب سردرگمی دبیران – سردبیران و گویندگان از یک سو و مخاطب از دیگر سو می شود البته نوشتن مرامنامه انهم در بنگاه خبری چندان ساده نیست.

 نمونه : همه شبکه های عرب زبان به جز العربیه وابسته به سعودی برای کشته شد گان در فلسطین لفظ شهید به کار می برند.

فرض کنید شما می خواهید برای یکی از سه یا چهارشبکه تلویزیونی نزدیک به دولت عراق که هم اکنون پخش می شود ماده یی از مرامنامه بنویسد که در برگیرنده عبارتی برای کشته شدگان روزانه در عراق باشد.

ملاحظات :

الف : برخی از انفجارها در عراق کار نیروهای امنیتی و سرویس های جاسوسی امریکا و اسراییل است.

ب : برخی از انفجارها در عراق کار بازماندگان حزب بعث - القاعده و نیروهای سلفی تندرو است.

ج : برخی از عملیات کار افرادی است که اشغال کشورشان را بر نمی تابند.

د : برخی از مو اقع دو گروه اول و دوم بر ضد یکدیگر هم عملیات انجام می دهند که منجر به تلفات می شود.

ه  : شمار قربانیان بیشتر انفجارها در عراق از مردم غیر نظامی است. 

و : گفتن شهید برای جانباختگان در یک منطقه و بکارنبردن این واژه در منطقه دیگر ممکن است سبب اختلاف شود. بروز اختلاف مذهبی - قومی و نژادی به زیان دولت عراق است. 

ز: به کار نبردن واژه شهید برای برخی قربانیان موجب انتقاد گروههای همسو با بنگاه خبری می شود.

ح : ماهیت بسیاری از کشته شدگان برای خبرنگاران روشن نیست و به علت ضرورت سرعت در پوشش رویداد نمی توان مدتی صبر کرد تا هویت قربانیان یا عاملان ان روشن شود.

ط: اصول حرفه یی مبتنی بر بی طرفی گرچه رسانه ها را از به کارگیری صفت باز می دارد اما برای مخاطبانی که روزانه فرزندان و بستگانشان را در انفجارها از دست می دهند این موضوع پذیرفتنی نیست.