بازگشت تفنگداران انگليسی به خلیج فارس

خبرها حکایت از ان دارد که نیمی از تفنگداران دریایی انگلیس که مدتی ستاره شبکه های خبری شده بودند دوباره به خلیج فارس برگردانده شده اند.

ابن تفنگداران جوان که سوم  فروردین ماه در  شمال خلیج فارس به  اتهام ورود غیر قانونی به ابهای تحت قلمرو ایران دستگیر شدند.پس از دو هفته ازاد شدند.

  دو تن از این تفنگداران پس از ازادی در چارچوب مجوزی که وزارت دفاع انگلیس به این گروه داد- داستان اقامتشان در ایران را امیخته با اندکی تخیل به فروش رساندند.  

این اقدام به قدری ناپخته تشخیص داده شد که اندکی پس از ان تونی بلر نخست وزیر انگلیس اعتراف کرد که مجوز وزارت دفاع به 15 نظامی بازداشتی برای فروش خاطره هایشان اشتباه بوده است.

دس براون وزیر دفاع انگلیس هم  در برابر مجلس عوام گفت :در جریان این تصمیم گیری نبوده است. او نیز از این تصمیم " اشتباه " عذرخواهی کرد.

 شاید علت این تصمیم را بتوان ناشی از پنهان کاری برخی از فرماندهان دانست که نوع تعامل نیروهای ایرانی با این تفنگداران که در جریان بازجویی ها  در جنوب لندن به دست اوردند را در اختیار سیاستمداران قرار ندادند. 

درک این موضوع چندان دشوار نبود که با فشار روانی نمی توان فردی را به  بازی شطرنج – پینگ پنگ  - تماشای فوتبال لیگ انگلیس و خوردن اجیل ایرانی مجبور کرد.

 

استمرار پیروی سیاستمداران از طرح ژنرال ها برای خاطره سازی ممکن بود به مسیری کشیده می شدکه افکار عمومی تصاویری را می دید که دردسر بیشتری برای فرماندهان و سیاستمداران انگلیسی به بار می اورد.  

برای رهبران حاکم شاید مناسب نباشد که ملت انگلیس بداندفرزندانشان برای چه هدفی - با کدامین اموزش ها و با چه روحیه یی به ماموریت های دشوار برون مرزی اعزام می شوند.

  امید است این تفنگداران اگر روزی خاطرات شان را برای همقطارانشان بیان کردند زودتر از موعد بازنشسته نشوند. طبعا تصاویر لازم برای مستند سازی خاطرات این تفنگداران  وجود دارد .

... اما به راستی دور از از عدالت است که فردی بخاطر بروز احساساتش در برابر دوربین شبکه العالم توبیخ شود ولو انکه فرماندهانش نپسندند.

/ 3 نظر / 5 بازدید
علی ساکت

سايت خيلی جالبی داريد به ما هم سر بزنيد خبرهای خوب داريم از زلزله و پيش بينی زلزله

آزاده فضلی

با عرض سلام خدمت شما... "برای اولین بار در ایران": به پیشنهاد جناب حجت الاسلامی و با همکاری دست اندرکاران برنامه بدلکاران، انجمن علمی دانشجویی مدیریت فرهنگی هنری دانشگاه سوره و آقای دکتر مسعودی، قرار است که در تاریخ 22 اردیبهشت جلسه نقدی به صورت آنلاین بر این برنامه برگزار شود. لذا برای اطلاع بیشتر راجع به برگزاری این جلسه می توانید به وبلاگ آقای حجت الاسلامی مراجعه فرمایید. با تشکر شاد و پیروز باشید.