دروازه بانی خبر در المان

انگلا مرکل روز جمعه قرار بود درمصاحبه با خبرنگاران شرکت کند. حوالی ساعت 15و 30 دقیقه روز جمعه به وقت ایران. این نخستین مواجهه او با خبرنگاران پس از افشای شنود تلفن همراهش از سوی امریکا بود. شبکه رویترز تصویری ، اسکای نیوز و یورونیوز هم ان را زنده پخش کردند.

پرسش اول ، دوم ، ... در باره شنود نبود. ناامید شدم هم از خبرنگاران آلمانی و هم از مرکل. پرسشها در مورد انتخابات محلی ، نامزد ریاست کمیسیون اروپا و ... بود. مترجم یوریونیور هفت بار از این که خبرنگاران پرسشی در زمینه جاسوسی مطرح نمی کردند ابراز شگفتی می کرد. دست اخر هم مرکل بدون اشاره به این موضوع گفت که با فرانسه و سایر کشورهای اروپا رد حال رایزنی است.!!!!

   معنای دروازه بانی خبر به جای سانسور ،‌ هم در میان سیاستمداران و هم در رسانه های آلمانی ، خوب جا افتاده. تب تندی طی سه روز گذشته ،‌ نه فقط در رسانه های بین المللی بلکه در رسانه های المانی در مورد واکنش صدر اعظم نسبت به رسوایی جاسوسی مشاهده می شد.

امریکا از سه چهار دهه پیش با راه اندازی شبکه اشلون کار رصد مستمر ایمیل ها ، تلفن ها و ... را انجام می داد.  این شنودها از طریق سفارت خانه های امریکا در کشورها سازماندهی می شود.  مرکل که بنا به برخی خبرها خودش در حوزه جاسوسی در دوران المان شرقی سابقه دار هست ظاهرا معتقد است وقتی زورت نمی رسد مدارا پیشه کن.

  خبرگزاری فرانسه خبر داد که اوباما ظاهرا به مرکل قول داده است ،‌ دیگر تلفن همراه او را شنود نخواهد کرد. رییس جمهور اوباما البته پیرو مکتب " تغییر " است یعنی مواضعشس دائما تغییر می کنه.

   فکر کنم مرکل بهتره از این پس برای در امان ماندن از شنود تلفن هایش از سوی آژانس امنیت ملی امریکا ،‌از خونه همسایش زنگ بزنه یا سیم کارت شارژی از دور میدان " بوندستاگ " بخره و پس از دو سه روز استفاده ،‌ دور بیندازه. اینجوری شاید روابط خانم مرکل با اوباما هم شکراب نشه. 

/ 2 نظر / 45 بازدید
مهدی

آمریکا و متحدین موفق شدند که در ژاپن و آلمان ملت سازی و دولت سازی کنند و لذا اصولا انتظار واکنش خاصی از سمت آنها ، دور از انتظار است . شاید اقداماتی که از نظر ما بسیار خصمانه تلقی شود ، از دیدگاه آنها عادی تلقی شود . و لذا واکنش های مورد انتظار ما هرگز رخ نخواهد داد !

نت نامه

باسلام مطلب شما درخبرنامه ارتباطات نت نامه لینک شد. http://net-nameh.com/archive/communication.html