شگرد یک پله جلوتر از دروغ

 عملیات روانی در رسانه ها پیچیده تر از ان است که  به اسانی بتوان ان را رمز گشایی کند.این وظیفه دروازه بانان خبر است که با بهره گیری از توان حرفه یی بستری برای نشر اطلاعات تحریف شده یا دروغین نباشند.

 ایران گویی کانون اجرای همه شگردهای عملیات روانی است. پس سنگربانان خبر بهتر است نسبت به راههای کشف شگردها روز امدتر شوند.

 خبرگزاریها به نقل از نشریه کویتی" المشاهد السیاسی " گزارش کردند که علی لاریجانی  گفته است که خبر استعفایش را از رادیو شنیده است.این خبر به سرعت در رسانه های ایرانی منتشر شد.

در این خبر دو نکته وجود دارد

 الف : دکتر لاریجانی این خبر را داستانسرایی دانسته و گفته که پس از استعفا با هیچ رسانه یی گفت وگوی اختصاصی نداشته است.

ب : نشریه یی چاپی با نام  المشاهد  السیاسی اصلا در کویت وجود ندارد.

  این شگرد به شیوه " یک پله جلوتر از دروغ " شهرت دارد. یعنی نه فقط اصل مصاحبه تکذیب می شود بلکه اصلا هویت منبع خبری قابل اثبات نیست.

رمزگشایی سریع از این شگرد در عصری که هر فردی می تواند با هر نامی اقدام به انتشار مطلب درست و غلط روی شبکه اینترنت کند اندکی دشوار است.

اما چند نکته در باره این مصاحبه ساختگی :

1- این مصاحبه که در سایت اینترنتی " المشاهد  السیاسی " منتشر شده است شامل 15سوال است که پاسخ برخی سوال ها نسبتا طولانی است . اگر هر پرسش و پاسخ فقط ۴دقیقه وقت بگیرد یعنی این مصاحبه ۶۰دقیقه به درازا کشیده است.

 ب : این مصاحبه طبق انچه در سایت گفته شده است تلفنی و اختصاصی است . مصاحبه  یک ساعته اقای لاریجانی بصورت تلفنی انهم با یک نشریه یی که وجود خارجی ندارد نه فقط ضعیف است بلکه غیر ممکن است.

دهها شبکه تلویزیونی فراملیتی – خبرگزاریهای قدرتمند و روزنامه های پرشمارگان تقاضای مصاحبه اختصاصی با دکتر لاریجانی دارند و این غیر منطقی است که وی با یک نشریه گمنام گفت وگو کند.

 ج : در این مصاحبه به نقل از اقای لاریجانی 4 بار  از واژه مجعول " الخلیج " استفاده شده است و طبعا امکان واقعی بودن ان صفر است. نویسندگان مطلب اندکی ناشیانه عمل کرده اند.

د : این مصاحبه به غیراز جمله یی که در پاسخ به خبرنگار که گفته " ایا درست است خبر استعفایتان را از رادیو شنیده اید  "  پاسخ اری داده شده و اینکه لاریجانی تصریح کرده است که   " امریکا زبان دیگری را در مورد پرونده هسته یی خواهد شنید " در بردارنده هیچ نکته جدیدی نیست بلکه به نظر می رسد مواضع پیشین انهم از مصاحبه های مختلف گزینش و بصورت غیر حرفه یی در کنار هم چیده شده است.

ه : نوع چینش و فراوری مطلب به نوشته های نویسنده ایرانی خارج نشین در شرق الاوسط بسیار شبیه است یعنی یا سردبیر شان یکی است یا  از روی دست او تقلب شده است.!!!

/ 7 نظر / 4 بازدید
فريدالدين

ارزيابی دقيقی ارايه داده ايد . دشمنان هميشه در کمينند ما بايد هشيار باشيم .

ستار

سخنگوی دولت (الهام) در مصاحبه خود اعلام کرد: دلايل رفتن لاريجانی شخصی بود ، در حاليکه لاريجانی در مصاحبه خود و در واکنش به اين حرف گفت : هر چه نگاه می کنم دليل شخصی نمی بينم .!!!! خب حالا جنابعالی اين شگرد دولت اصولگرا را از کدام دسته می دانيد ؟ يک پله دروغتر از دروغ ؟!!!

ابراهیم نصیری

با سلام و خسته نباشيد. تحيلی خوبی بود. استفاده کرديم. قابل دانستيد به ماهم سر بزنيد. با اجازه تان لينک کردم. موفق باشيد.

حسنی

جناب استاد - سلام از اينکه شگردها را با استفاده از نمونه های ملموس بسان می کنيد بسيار اموزنده است.

در مورد زمان پاشخگویی به سوالات اغراق شده است.

رجبی

سلام خيلی عالی بود . وقتی که مصاحبه از اصل دروغ است ديگر حتی اگر هر سوال و جواب ۴دقیقه هم طول کشیده باشد دیگر فرقی نمی کند. به نظر من با توجه به لحن ادای کلمات از سوی اقای لاریجانی مدت زمان هر پرسش و پاسخ حدود ۵دقيقه زمان زيادی نيست.

سيد عليرضا شمس نيا

سلام ضمن تبریک ولادت حضرت معصومه (س) از وبلاگتان بازدید نمودم وبلاگتان جالب بود موفق باشید من نیز با مطلب بروشور كلاس‌هاي پیام‌نور با بن‌تخفيف 20 هزارتوماني! در وبلاگ شـمـسـه منتظر پیامتان هستم .