توصیه ویژه مصاحبه شوندگان تلویزیونی

مشاوران رسانه یی که در بنگاههای اقتصادی یا نهادهای عمومی به کار گرفته شده اند ارام ارام در حال تربیت نسلی از مدیران هستند که به فوت و فن تصویر سازی در رسانه اگاهند.  این موضوع  تا انجا پیش رفته که می توانم بگویم ما در حال بروز پدیده یی به نام مصاحبه شونده های حرفه یی هستیم.   دوستی مدتی پیش توصیه هایی را که یک مشاور رسانه یی به مدیران کرده بود را برایم فرستاد . به نظر می رسد ترجمه ان برای مدیران علاقمند ایرانی هم خالی از لطف نباشد. ١-عبارت " فکر می کنم " از شدت پیام شما می کاهد و هیچ ارزشی هم ندارد پس از بکار گیری ان اجتناب کنید. ٢-همیشه برای مصاحبه های کاری کت تیره رنگ بپوشید. این موضوع به شما اعتماد به نفس – اعتبار و جذابیت می دهد. ٣-هرگز پیراهن سفید بدون کت نپوشید . زیرا سر شما کمرنگ و محو نمایان می شود بگونه یی که همانند بالونی شناور درصفحه تلویزیون به نظر می رسد. البته کسانی که چهره سبزه  یا زرد رنگ دارند تا حدود می توانند از ان استفاده کنند. ۴-کمی به سمت جلو دوربین خم شوید. حرکت های ظریف و تغییرات زیرکانه گاهی اوقات می تواند صمیمیت با مخاطب را افزایش دهد. ۵-هرگز بصورت مستقیم دردوربین نگاه نکنید مگر انکه خواهان کسب تجربه های جدید باشید. البته برای تازه کاران این موضوع توصیه نمی شود. ۶-همواره به مصاحبه شونده نگاه کنید. کوشش کنید پدیده چشم های سرگردان روی انتن برای شما اتفاق نیفتد. نگاه کردن پنهانی به اطراف شما را بی ثبات و غیر قابل اعتماد نشان می دهد . ٧-همیشه پس زمینه (بک گراند) را کنترل کنید. پس زمینه می تواند پیامی مثبت یا منفی به مخاطب منتقل کند. ارم شرکت یا پرچم کشور چنانچه در پس زمینه مناسب چیده شده باشد می تواند نقش یک اگهی تاثیرگذار را  بازی کند. ٨-روی نحوه ارائه مطالب مناسب کار کنید. پیام رسانه یی بایستی کوتاه – با اهمیت و با موضوع مرتبط باشد. ٩-پیش از مصاحبه از نوشیدن شیر یا نوشیدنی های کافئین دار خوداری کنید. شیر دهان را سفت می کند و نوشیدنی های کافئین دار هم حواس را مختل و نیاز به دستشویی را افزایش می دهد. ١٠-تمرین کنید. هیچ چیز به اندازه تمرین و تکرار کردن موجب افزایش مهارت شما در جایگاه یک مصاحبه شونده نمی شود.

/ 5 نظر / 26 بازدید
مهدیه پوریادگار

سلام خیلی عالی بود. کاش مصاحبه شونده های ما هم می اومدن و اینهارو می خوندن[گل]

احسان امینی

سلام استاد. طاعات وعباداتتون قبول باشه انشاءالله. خیلی خوب بود ولی کو گوش شنوا. امیدوارم این ترم هم با هم کلاس داشته باشیم التماس دعا یاعلی.

محمد

با سلام. استفاده كرديم لطفا اشتباه املايي "هواس" در بند9 را اصلاح كنيد. حواس درسته.

جلال چراغی

با سلام و خسته نباشد و قبولی طاعات و عباداتتان امیدوارم مسئولان ایرانی که معمولا با رسانه ها مصاحبه می کنند این مطالب را جدی بگیرند و به نحوه جمله بندی سخنان خود توجه کنند. با تشکر