هماهنگی پیش از مصاحبه زنده تلویزیونی

هفته گذشته گفتگویی با رییس قوه قضاییه داشتم.البته تلویزیونی از شبکه یک . دوستانم به فراخور حال پرسش هایی دارند.این را می نویسم بویژه برای دوستان دانشجویم. راستی انشاء الله نمرات بزودی اعلام می شود.

دوستان گوشی نداشتم. این خلاف اصول حرفه ای در برنامه زنده است اما بهر صورت نداشتم. بنابر این " نه " می دانستم کی شروع کنم و " نه " کی پایان بدهم گفتگو را .

تصویر بردار صدای استودیو را می شنود ، بی درنگ با دست به من اشاره می کند ،‌("کیو " می دهد) و من هم باید شروع کنم. دو سه ثانیه ای تاخیر می شود، همین هم برای یک برنامه مناسب نیست. بخشی از ذهن درگیر حاشیه می شود.

  مصاحبه طبق روال برای سران سه قوه ،‌بناست پس از خبر سراسری حوالی ساعت 45/21دقیقه شروع شود. قرار گذاشتیم با قاضی حسن رحیمی که مدیر کل روابط عمومی است تا حوالی ساعت 20 همدیگر را بینیم. در محل قوه ، جایی که قرار بود گفتگو انجام شود. وقتی رسیدم همه چیر آماده شده بود. این تلفن همراه هم ،‌ رها نمی کند ما را . گاهی تا دقایقی قبل از برنامه زنگ می خورد. فکر می کنید در مورد موضوع برنامه . نه! در مورد پیشینه داعش و تحلیل سخنرانی سید حسن نصرالله ، درگیری اوکراین و "‌آی دی" کارت خبرنگار برای پوشش فوتبال جام جهانی و ... .

     این می شود که دو هفته پیش هم در گفتگو با جناب دکتر علوی وزیر اطلاعات از تغییر احتمالی سیاست هایش در مورد وزارت خارجه !!!می پرسم. وزیر اطلاعات هم برای دکتر ظریف سنگ تمام می گذارد. چرا این اشتباه را کردم ، روشن است ، پیش از مصاحبه گزارشی در مورد مذاکرات هسته ای را می خواندم که ذهن و زبان همخوان نمی شود.   

   کار به این جا رسید که قرار شد پیش از مصاحبه صحبتی با قاضی القضات بکنم. نخستین موضوعی که پس از احوال پرسی از ایشان پرسیدم ،‌ در مورد ترجمه کتابی از زبان انگلیسی در مورد " فلسفه اخلاق در قرن معاصر"که به فارسی برگردانده شده است.  . این کتاب را 31 سال پیش ترجمه کرده است. تسلط ایشان به زبان عربی برایم تعجب اور نبود زیرا هم روحانی است و هم زاده نجف اشرف ، اما تسلط به زبان انگلیسی انهم در حد ترجمه کتابی مملو از واژه های تخصصی ، انصافا جالب بود.

  پس از این گفت وشنود ، محورهایی را نوشته بودم که سوال کنم. ایت الله ، نگاهی به ان انداخت و با علامت تایید گفت " خوبست". تنها نکته یی هم که در زمینه مصاحبه مطرح کرد این بود،‌وقتی شما سلام می کنید و با پرسش ادامه می دهید حتما لحظه ای درنگ کنید تا جواب سلام که واجب است داده شود.

 هنوز ده ، بیست دقیقه ای نگذشته بود که بانگ اذان بلند شد و رفتیم برای نماز. و این شد جلسه پیش از مصاحبه.

هنگام مصاحبه هم پرسشی کردم در مورد موضوعی که در مورد بهشت اجباری از رییس قوه قضاییه نقل شده بود ،‌ پاسخش استدلالی بود. این که شناخت کافی از نظریه اندیشمندان لیبرال مسلک غربی دارد دومین نکته جالبی بودکه دریافتم. واقعیت این بود که منتظر پاسخی سیاسی بودم.

بهر روی سال گذشته در چنین روزهایی با دکتر حسن روحانی که هم اکنون سکان قوه مجریه را در دست دارد و امسال هم با ایت الله صادق املی لاریجانی گفت وگو کردم. انچه دریافتم ‌هر دو اندیشمند و شایسته احترامند.  پیشقراولی دانایان برای کشور نعمت است. پروردگارا در آستانه ماه مبارک رمضان ،‌ بر شمار ان ها بیفزا تا گره گشای کار امت باشند. ‌

/ 0 نظر / 102 بازدید