نقش خبرنگار در پوشش زنده

نقش خبرنگار در پوشش زنده

در بسیاری از موارد, فضای حاکم بر یک خبر داغ, خبرنگار را از یادداشت برداری (در دفترچه یادداشت یا لب تاپ) غافل می سازد. در چنین شرایطی, او نیاز به گردآوری سریع اطلاعات با روشی منظم و چیدن آنها بطور واضح و غیر رسمی است, به گونه ای که قادر به نقل صحیح خبر سازد.

بايستی با سرعت و روش های هر چه مؤثرتر

, با بیشترین تعداد افراد حاضر در محل وقوع رویداد مصاحبه کنید. باید مسؤولان ذیربط را بیابید, نام و پست آنان را بدانید, یادداشت بردارید و با شاهدان عینی و افراد ساکن در محل واقعه صحبت کنید.

 در وهله دوم, افکار و اطلاعات اساسی خود را منظم سازید. موضوع چیست؟ نکات اساسی کدامند؟ شات زنده (لایو شات) نه مجالی برای بیان تخیلات دلنشین و نه طرح مسائل پیچیده است. از شرح مفصل جزئیات و تحلیل ارتباطات پیچیده و توصیف مکانها به روشی غیرقابل پیگیری برای بیننده, بپرهیزید. تمامی مطالب را به سادگی بیان کنید.

سعی نکنید متن را بطور کامل بنویسید یا آن را حفظ کنید

. بهتر است از وقت جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدی تر استفاده کنید. اگر بخواهید متن را مرور یا حفظ کنید, تسلسل افکار خود را از دست خواهید داد ( شما خبرنگارید نه بازیگر).

 برخی از واژه های کلیدی را, که یادآور نکات اساسی و مورد نیاز بیننده اند, با ترتیبی منطقی یادداشت کنید. نام و نام خانوادگی افرادی را که می خواهید از سخنانشان استفاده کنید یا با آنها مصاحبه کنید, یادداشت کنید.

خوب است گزارشتان به یک گفتگو یا مکالمه شباهت داشته باشد

. از جملات ساده و کلمات غیرمبهم استفاده کنید. گوینده را با نام کوچکش مورد خطاب قرار دهید تا از همان ابتدا فضایی دوستانه حاکم شود. تصور کنید می خواهید گوینده را از آخرین تحولات صورت گرفته درباره رویداد, مطلع سازید.

بینندگان از خطاهای شما چشم پوشی می کنند

, زیرا می دانند که شما در صحنه میان تیمی متشکل از سردبيران و مديران خبر فعالیت نمی کنید . بنابراین, لحن غیر رسمی شما را خواهند پذیرفت. اگر متوجه شدید کلمه ای را به درستی ادا نکرده اید, باید بلافاصله مکث و آن را تصحیح کنید. اگر تمرکز خود را از دست دادید, به یادداشت های خود مراجعه کنید. بینندگان در صورتی از خطاهای شما خواهند گذشت که آنها تصحیح کنید.

اگر زمان کافی در اختیار داشتید

, لحظاتی پیش از پخش زنده با خود خلوت کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد افکارتان را متمرکز سازید و به خود مسلط شوید. اگر دچار تنگی نفس شدید, این مسئله به گزارش شما بعدی نمایشی می دهد, ارجح این است که فرصت بیشتری به خود بدهید تا بتوانید به خود مسلط شوید و آنچه لازم است بگویید. در این صورت مدت زمانی را از دست خواهید داد.

گاهی اوقات, بویژه در شرایط بحرانی, چاره ای جز شتافتن به سوی پخش زنده وجود ندارد. ولی اگر زمان اجازه دهد بهتر است لحظاتی خلوت کنید و درباره مطالبی که خواهید گفت, فکر کنید.

 

/ 1 نظر / 9 بازدید
محمد

سلام مطالب شما را سر سری نگاه کردم چون تخصصی بود حض نکردم انتظار داشتم در سوپر مارکتتان محصولی باشد که رضايت ما را جلب کند. خدا حافظ