مناظره انتخاباتی تلویزیونی

هدف نامزدان در استانه هر دوره انتخاباتی تاثیر گذاری ولو موقت روی افکار عمومی است. این ویژگی نظام مردم سالاری است که قدرتمندترین افراد هم برای حفظ یا کسب قدرت بیشتر می کوشند تا در قاب اقبال مردم جای گیرند.  وعده و وعید اشکار و پنهان که در عملی یا غیر عملی بودن ان هم تردید وجود دارد به یکباره رونق می گیرد. تلاش برای دستکاری مثبت یا منفی افکار عمومی دغدغه اصلی می شود. نبود اطلاعات کافی و کمبود شفافیت از عوامل موثر در رونق وعده و وعید است. رمز شکستن دور تسلسل اتهام زنی و فرافکنی در گردش ازاد اطلاعات است. مناظره بهترین و در عین حال حرفه یی ترین شیوه رسانه یی است که داوری برای افکار عمومی را اسان تر می کند. قدرت استدلال – سرعت انتقال مفاهیم – ادب در کلام – منطق در گفتار – استانه تحمل - دیدگاه مخالف  – برنامه محوری و اگاه بودن از چالش ها و  مقدورات هر یک از نامزدها را تا حدودی می توان در خلال مناظره یی یک ساعته ارزیابی کرد. حافظه پویا – توان مدیریت – مدیریت زمان – تسلط بر رفتار – نوع پوشش و سلامت جسمی از دیگر مواردی است که برای مخاطب متوسط هم محک زدن ان در خلال مناطره چندان دشوار نیست.  مناظره ها معمولا در استودیویی که دهها نفر دیگر هم حضور دارند یا بدون مشارکت سایر افراد برگزار می شود. برخی مناظرها میان نامزدان ریاست جمهوری امریکا با شرکت ٢٠٠نفر انجام شد.    مناظره بصورت زنده برگزار می شود تا امکان تدوین و باز آرایی ان وجود نداشته باشد. مدت مناظره بصورت معمولی 60تا 90دقیقه است. مدت زمان پاسخ هر سوال برای هر یک از افراد مناظره کننده بین 2تا 5 دقیقه در نظر گرفته می شود. زمان بایستی به تساوی میان دو نفر تقسیم شود.   مناظره کنندگان بویژه در نوع امریکایی ان هنگام سخن گفتن از جای خود بلند می شوند و خطاب به شرکت کنندگان حرف می زنند.داوطلب شروع کننده را می توان بر اساس ترتیب الفبایی حرف نخستین نام خانوادگی برگزید.  نحوه شروع مناظره پس از گفتن پلاتوی نخستین از سوی مجری – دو نامزد از دو سو وارد استودیو می شوند تا پس از دست دادن به یکدیگر روی صندلی بسیار ساده یی که برایشان در نظر گرفته شده است بنشینند. مناظره هم با دست دادن به یکدیگر پایان می پذیرد.  حرکت مک کین در پشت سر اوباما در پایان مناظره که شامل بیرون اوردن زبانش به قصد تمسخر باراک بود در ریزش رای مردم نسبت به حزب جمهوریخواه موثر بود.  هر نامزد دست کم می تواند  5تن از همفکرانش را با خود به استودیو مناظره بیاورد. این افراد مطلقا در بحث ها شرکت نمی کنند اما مخاطب می تواند با دیدن تیم هر نامزد نسبت به توان داوطلب مورد نظر برای اداره کشور داوری بهتری داشته باشد.  در برخی از مناظره ها مجری نقش وقت نگه دار را ایفا می کند و شرکت کنندگانی که نماینده قشرهای گوناگون هستند از نامزدها سوال می کنند.پرسش ها در این گونه مناظره ها از پیش مشخص است و فرد از روی نوشته قرائت می کند.  نماهای تصویری که ازهر یک نامزدها روی انتن می رود با اغماض بسیار اندک برابر است. نورپردازی و حرکت دوربین ها حساب شده است.  امید است در مناظره هایی که صدا و سیما برای اجرایش اعلام امادگی کرده است  نامزدان ریاست جمهوری ایران هم با به نمایش گذاشتن اخلاق اسلامی که جوهره مردم سالاری دینی است الگویی برای دیگران باشد.

/ 8 نظر / 28 بازدید
علوی

باسلام حالب است.

یک نسل سومی

لحظه به لحظه با انتخابات دهم ریاست جمهوری در سایت تبیان به آدرس E10.tybyan.net با برگزاری نظر سنجی نهایی انتخابات دهم

یک نسل سومی

لحظه به لحظه با انتخابات دهم ریاست جمهوری در سایت تبیان به آدرس E10.tybyan.net با برگزاری نظر سنجی نهایی انتخابات دهم

یک نسل سومی

لحظه به لحظه با انتخابات دهم ریاست جمهوری در سایت تبیان به آدرس E10.tybyan.net با برگزاری نظر سنجی نهایی انتخابات دهم

سایت روزنامه نگار

دوره رایگان آموزش روزنامه نگاری به روش آنلاین ؛ برای ثبت نام به اینجا مراجعه کنید : http://roznamehnegar.com

خانه به دوش

سلام خوبی ؟ درباره بحث انتخابات اون روز استادمون یه مثال جالبی زد . اوشون فرمودن وقتی فردی برای خرید یه جفت کفش (بخصوص خانوما) از خونه بیرون میزنن کل بازار که هیچ کل شهر رو زیر پا میذارن تا بهترین و شیک تری رو انتخاب کنن حال چی شده وقتی می خواییم برا سرنوشت 4 ساله کشور تصمیم بگیریم کم توجه هستیم . و بی خودی بدون توجه به عملکرد دوران مسئولیت خود با توجه به یه سری مسائل تصمیم می گیریم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خوشحال میشم به وبلاگ من هم یه سر بیای .

امید جهانشاهی

سلام جناب استاد عابدینی همیشه از مطالب اموزنده جنابعالی استفاده می کنم. مطلبی در مورد مناظره از منظر رسانه نوشته ام که اگرچه اجمالی و به حد پست وبلاگی است اما به گمانم بحث مهمی است. خوشحال می شوم نظر حضرتعالی را در این مورد بدانم.

آئورا

اين مناظره هاي حساس و مهم، دکتر "رضا پورحسين " مدير شبكه 4 سيما است كه با حكم مهندس "عزت‌الله ضرغامي "رييس رسانه ملي به اين سمت منصوب شده است. ضرغامي در حكم انتصاب پورحسين از وي به عنوان "فردي عادل، آگاه از نظرات نخبگان و دانشگاهيان و آشنا به نيازها و مطالبات مردمي" نام برده است كه عضويت وي در هيئت علمي دانشگاه و سابقه طولاني مديريت در رسانه، پشتوانه ارزشمند او براي موفقيت در اداره جلسات مناظره ها در چارچوب عدالت رسانه اي خواهد بود. رييس سازمان صداو سيما در اين حكم با اشاره به اينكه مناظره هاي انتخاباتي نامزدهاي رياست جمهوري براي اولين بار توسط رسانه ملي برگزار مي شود ، از آن به عنوان "زمينه مساعدي براي انتخاب اصلح و فرصت مغتنمي براي گسترش نهضت آزادانديشي " ياد كرده و گفته است كه رسانه ملي از اين فرصت به دنبال ايجاد فضايي سالم و پر نشاط براي گفتگويي دانش افزا و خردپذير با اجرايي متين و مؤدبانه و برگرفته از اخلاق کريمانه و مؤمنانه در موقعيتي حساس و دوران ساز است. ضرغامي اصول حاكم بر مناظره ها را نحوه دستيابي به اهداف سند چشم انداز بيست ساله؛ ارائه برنامه ها و ساز و کا