نوشتن برای تصوير (۵)

شات لیست یا فهرست تصاویر در تدوین خبر تلویزیونی نقشی کلیدی دارد. شات لیست نشان می دهد که نوار شامل چه تصاویری است. 

موضوع تصویر و تاریخ در شات لیست می اید. متن گفته های فرد یا افرادی که تصویرشان وجود دارد هم در شات لیست اورده می شود . حرکت دوربین مثلا تیلت یا پن هم با ذکر جزییات در فهرست تصاویر گنجانده می شود.

استفاده از شات لیست در روند کار بسیار مؤثر است. زمانی که بتوانید جزئیات تصویر را شرح دهید، در واقع رویداد را بخوبی نقل کرده اید.

خبرنگار با بهره گیری از تصاویر می کوشد تا زمینه را برای انتقال پیام به مخاطب فراهم کند.هنگامی که پخش شدن کاری را که خودتان  ساخته و پرداخته اید، مشاهده می کنید احساس رضایت و خشنودی خواهید کرد.

این کار در اتاق خبرهای قدیمی اغلب بدون همکاری تدوینگرها ممکن نیست. تدوینگرها اغلب کارشان را بخوبی بلند ند مگر آنکه مساله خاصی در متن یا تصاویر وجود داشته باشد. البته صراحت و سادگی متن می تواند کمک کننده باشد، اگر درک متن برای بیننده ساده باشد برای مونتور هم همین گونه خواهد بود.

اتاق خبرهای نوین این امکان را برای خبرنگار و دبیر فراهم کرده است که کمتر نیازی به تدوینگر باشد. خبرنگار خودش تصویر را انتخاب می کند و خودش نیز تدوین می کند.

زمانی که می خواهید برای تصاویری که قبلاً تدوین شده است متنی بنویسید، باید برخی نکات را مدنظر داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که پاراگراف اول ( و حتی الامکان تمام متن) با تصاویری که بیننده مشاهده می کند مرتبط باشد.

اگر این امکان وجود نداشت، از تصاویر گوینده شروع کنید سپس در زمان لازم تصاویر را نمایش دهید. مطمئنا شما نمی خواهید متن تحت تأثیر محدودیتهای تصویری قرار گیرد.

اگر تصاویر به هیچ وجه مناسب نبود سعی نکنید برای مناسب ساختن آنها دست به کار پیچیده یی بزنید. اگر می بینید هیچ راهی وجود ندارد از آنها استفاده نکنید. اگر در نوار خام به تصاویر مناسبی دست یافتید سعی کنید مجدداً  تدوین کنید.

اگر این کار بهر دلیلی میسر نشد  از برخی عناصر تصویری مانند گرافیک یا عکس استفاده کنید.

هنگامی که تصاویر مورد نظر و متناسب با متن  را در اختیار دارید، ابتدا به تصاویر خام نگاه کنید (یا در صورت وجود محدودیت زمانی، حداقل توضیحات را بخوانید یا از کسی درباره آنها بپرسید). تصاویر خام را با آنچه در منبع خبری خوانده اید مقایسه کنید. ببینید آیا با افکار شما هماهنگی دارد یا خیر و آیا تصاویر قابلیت آن را دارند به ترتیبی تدوین شوند که که با متن شما مناسب باشند.

گاهی پس از آنکه متن را نوشتید، تحولاتی در رویداد پیش بیاید. اگر فرصت کافی در اختیار داشتید، می توانید برای انعکاس آخرین تحولات، تصاویر را تغییر دهید. شاید در چنین مواردی هنوز بتوانید از بخشی از تصاویر موجود بهره ببرید، شاید هم این امکان وجود نداشته باشد.

 دست بکار شوید، اجازه ندهید خستگی بر شما غلبه کند. سعی خود را بکنید، البته در حدی که شرایطِ تحت کنترل شما اجازه دهد.

آنچه اهمیت دارد این است که زمان VO را مدنظر داشته باشید. این زمان ممکن است در رویدادهای مختلف متغیر باشد، یا اینکه اتاق خبر آنرا بر اساس معیارهای خاصی کوتاهتر سازد.

 در اتاق های خبری که اکنون فعال هستند این زمان بطور میانگین حدود 40 ثانیه  است. اگر استاندارد اتاق خبر شما همین مدت زمان است، بهتر است وقتی متن شما نیاز به بیش از 40 ثانیه تصویر دارد تدوینگر را درجریان امر قرار دهید.

بهتر است این نکته را به یاد داشته باشید که 25 ثانیه متن و 15 ثانیه تصویر، هماهنگی ندارند. چهره گوینده را تصور کنید در حالیکه هنوز در حال خواندن متن است که ناگهان تصویرش روی آنتن می رود، آن هم زمانی که متنی را درباره یک بیماری خاص، انحرافات اخلاقی و یا کودک آزاری می خواند.

نکات مهم

  • کیفیت تصاویر، نسبت به متن، از اهمیت بیشتری برخوردار است.
  • تصاویر را بعنوان یک منبع خبری تلقی کنید.
  • تصاویر را نوعی مضامین تصویری تلقی کنید.
  • هماهنگی میان کلام و تصویر را رعایت کنید.
  • شرح تصاویر نباید به گونه ای باشد که مطلبی را بیننده القا کند.
  • متن باید به خودی خود معنادار باشد.

 

 

 

/ 0 نظر / 6 بازدید