کپشن در خبر تلويزيونی

برخی از مواقع حوادثی روی می دهد که خبر مکتوبش زودتر از تصوير متحرک ان  به اتاق خبر  تلويزيون می رسد. در بعضی موارد نيز اشخاصی به یکباره از پشت پرده  روی صحنه می ايند يا اورده می شوند تا در موضوعی که ارزش خبری دارد ايفای نقش کنند.   

 بهره گيری از تصاوير ثابت يا نقشه که کپشن گفته می شود شيوه يی است که در شبکه های تلويزيونی برای تصويری کردن اين گونه رويدادها به کار گرفته می شود.  طبق استاندارهای حرفه يی - زمان اين قبيل خبرها نبايستی بيش از ۳۵ ثانيه باشد. 

جان نگرو پونته که پس از پل برمر نخستين حاکم کاخ سفيد در عراق - سکان فرماندهی سياسی نيروهای امريکايی را به عنوان سفير در بغداد به دست گرفت در زمره افرادی بود که حتی در ارشيو ها هم کمتر تصويری از او پيدا می شد.

 او  در زمان صدارتش در عراق نيز بر خلاف برمر کمتر در مقابل دوربين ها قرار می گرفت.   نگرو پونته  در دهه ۸۰ در کسوت سفير ايالات متحده در هندوراس به قدرتمندترين فرد پشت صحنه امريکای لاتين شهرت داشت.  سازماندهی جوخه های ترور در اين منطقه به او نسبت داده می شود.

  عمليات ترور و انفجار خودروهای بمب گذاری شده پس از ورود او به عراق شعله ور شد اما کمتر کسی در اين ارتباط دستگير شد. حدود ۲۰۰هزار جنگجوی امريکايی در عراق مستقر هستندکه با ايجاد مقرهای ايست و بازرسی دست کم در شهرها هر حرکتی  را تحت نظر دارند.

 نگروپونته پس از مدتی از سوی جورج بوش فراخوانده شد و در سمت کليدی هدايت نهادهای اطلاعاتی امريکا که از سيا تا اف بی ای و پنتاگون را شامل می شود  منصوب شد . او هم اکنون نيز کمتر به قرار گرفتن در قاب رسانه ها تمايل نشان می دهد.   

 نگروپونته پيش از پايان ماموريتش با زبان مزاح به يکی از از رهبران سياسی عراق گفت که ايا می دانی چرا در امريکا کودتا نمی شود؟

  مقام عراقی پاسخ داد که دلايل زيادی برای اين موضوع وجود دارد که نگروپونته بی درنگ گفت: زيرا  امريکا در واشنگتن سفارت ندارد.   

  دوستان می دانند چنانچه يک شبکه تلويزیونی بخواهد اين خبر را منتشر کند طبعا به علت نبود تصوير مجبور خواهد شد که از کپشن استفاده کند اما فراموش نشود که زمان پخش نبايستی بيش از ۳۵ ثانيه باشد.

/ 2 نظر / 34 بازدید
حسام الدين آشنا

سلام بابا دست مريزاد.ای ول خوش آمدی نمی دانی چقدر به وجود دوستی مانند شما افتخار می کنم .شما ابروی حرفه ايد.

سلام بر شما من تمام مطالب شما را خواندم. امروز شانس با من همراه بود چون دنبال مطلبی در مورد خبر تلويزيون بودم که با عنايت حق سايت شما را پيدا کردم. حتما ادامه بديد چون اين کار حرفه ای است و جای آن در ايران خالی است. خيلی خوشحال ميشوم با شما بيشتر آشنا بشوم. در پناه خدا