خواندن سرخط خبرها در تلویزیون

خواندن سرخط خبرها  ، نخستین لحظه برقراری ارتباط میان گوینده و مخاطب است. سرخط خبرها در بسیاری از شبکه های تلویزیونی صرفا روی تصاویر خوانده می شود. شبکه های تلویزیونی معمولا از قاعده سه سرخط  " هدلاین "  استفاده  می کنند.

هر سرخط  در شبکه های تلویزیونی حدود  7 تا 10 ثانیه  است. سرخط های دو جمله یی یا دو شبه جمله یی هم اکنون رواج بیشتری  دارد. سرخط ها باید به رویداد در حال وقوع یا تحولات در اینده نزدیک دلالت داشته باشد. ضرباهنگ عناوین معمولا هم در روایت و هم در خواندن تند تر از حد معمول است.

سرخط در تلویزیون با بهره گیری از 4 شاخص مورد ارزیابی قرار می گیرد.نخست تصویر مناسب ،  دوم : متن حک شده روی صفحه تلویزیون ،   سوم متنی که گوینده قرائت می کند و چهارم هم لحن و ضرباهنگ صدای گوینده که متن سرخط  را می خواند.  

لحن گوینده ها  در حوزه تلویزیون معمولا  به سه دسته تقسیم می شود که  لحن قرائت گونه (read delivery) ،‌  تشدید کلمات (word punching)  و بیان اوایی (vocal delivery)  در ان زمره است. بیان بریده بریده (sing – song ) و قصه شب گونه (bed time story) هم  در این چارچوب می گنجد.

بهر صورت  برخی بررسی ها در مخاطبان غربی حکایت از ان دارد که 28 درصد پیام هر روایتی در خبر تلویزیونی از  طریق لحن صدا و نگرش فرد ناشی می شود ، 55درصد هم از طریق حرکت سر و دست ها  و میمیک صورت (body language) و فقط 7 درصد از طریق  کلمات منتقل می شود.  سایر عوامل هم در این زمینه موثر است. طبعا این موضوع برای همه اقشار در همه جوامع و فرهنگ ها یکسان نیست .

/ 2 نظر / 38 بازدید
حميدرضا

با سلام مطلبي که درباره تفاوت فرهنگ ها در زمينه ميزان دريافت پپام از هر يک از عناصر فوق الذکر نوشته ايد درست به نظر مي رسه و مي تونه نقطه تفاوت ما و مثلا مخاطبان سرويس جهاني بي بي سي يا سي ان ان بوده باشه. خيلي از اوقات برخي از ايرانيان صرفا اخبار تلويزيوني را گوش مي کنند! به عبارت ديگه نگاه مي کنند اما نمي بينند. اين مقوله جداي از بحث قاعده جلب توجه و ... هم مي تونه باشه و صرفا به مسائل فرهنگي برگرده. با وجود اين نبايد از توجه به تصوير براي انتقال پيام غافل شد چون به طور عام، قاب تلويزيون براي ديدنه و نه شنيدن. استفاده از متخصصان و کارگردانان حرفه اي تلويزيون در کنار روزنامه نگاران تلويزيوني (که اغلب فارغ التحصيلان رشته هايي مانند علوم سياسي و روابط بين الملل و بعضا ارتباطات و .... هستند) کمک شايان توجهي به رمزگذاري بصري مي کنه. اين کار تکنيکي و حرفه اي گاهي کمتر ديده مي شه. خبر تلويزيوني نيازمند بهره گيري از متخصصان تلويزيوني هم هست تا بتونه خبر تلويزيوني باشه.

safari

سالها، هجری و شمسی همه بی خورشیدند سیرتقویم جلالی به جمال توخوش است فصلها راهمه با فاصله ات سنجیدند تو بیایی همه ساعتها، ثانیه ها از همین روز همین لحظه همین دم عیدند اللهم عجل لولیک الفرج *********************************** با سلام-در آستانه فرا رسیدن "عید نوروز باستانی" و طمطراق پیک بهاران و آغاز سال نو تبریک و تهنیت صمیمانه را تقدیم شما و خانواده محترمتان داشته و در پرتو الطاف بیکران خداوندی ، سلامتی و بهروزی، طراوت و شادکامی، عزت و کامیابی را آرزومندیم. عیدتان پیشاپیش مبارک باد. به سایتم بیای نظر بدی خوشحال میشیم. روستای خساره-مجتبی صفری