پوشش خبری رویدادها

 مایکل بتز (michelle betz)استاد خبرنگاری تلویزیونی امریکایی یک دوره اموزش خبرنگاری را در رواندا  برگزار کرده که  دست نوشته های دانشجویان را ترجمه کرده ام.. به تناسب بخش هایی از ان را  منتشر خواهم کرد. در نظر دارم ان را هم به کتاب خبرنگاری تلویزیونی اضافه کنم. دوستان عزیزم - دیدگاه حرفه یی خود را ارائه فرمایید تا هنگام چاپ کتاب مد نظر قرار گیرد.  یکی از معمولی‌ترین موضوعاتی که پوشش می‌دهیم، رویدادها هستند. این می‌تواند شامل کنفرانس‌ها، قرارهای ملاقات و نشست ها باشد. توجه کنید که بعد از چندین نشست شبیه به هم، نباید این مساله برای شما عادی شود. همیشه باید در پی پیدا کردن مسائل پشت پرده باشید. با مردمی که موضوع آن نشست بر زندگی‌شان تاثیرگذار است، صحبت کنید.

به عنوان مثال ، اگر شما قصد پوشش همایشی در مورد بیماری ایدز دارید. لازم است که قبل از حضور در نشست به چندین کلینیک سر بزنید و با افرادی که در بطن این ماجرا هستند، به گفت و گو بنشینید.

 راهکارهایی پیشنهاد می شود  که می تواند پوشش خبری اینگونه رویدادها را بهتر کند.

1. فقط جلسه را پوشش ندهید. به دنبال جزئیات و جنبه‌های مرتبط که فکر می‌کنید برای مخاطبتان جذاب است نیز بروید.

2. زودتر از شروع جلسه به محل نشست برسید.

4. در حین جلسه، از زوایای مختلفی فیلمبرداری کنید. اگر تمام جلسه را با نمای‌‌یکسان تصویربرداری کنید، همه چیز شبیه به هم به نظر می‌رسد.

5. فقط رویداد را پوشش ندهید. به دنبال وقایع پشت پرده هم باشید.

6. افرادی که تحت تاثیر  رویداد قرار گرفته‌اند را پیدا کنید و با آنان گفت وگو کنید.

7. اگر جلسه با حضور‌‌مقامی مهم برگزار شده  است، در کنار تهیه‌‌ی ویدئوهایی از او، گزارش‌‌های مردمی را هم تهیه کنید.

این وظیفه‌‌ی شماست که به حواشی و تاثیرات بپردازید. بسیاری از مردم در اطراف شما هستند که می‌توانند در مورد آن موضوع صحبت کنند اما اغلب دور از میدان می‌ایستند که خطری تهدیدشان نکند. آنان را متقاعد به گفت و گو کنید.

/ 2 نظر / 37 بازدید
دخو

سلام مفید بود ممنون

مسعود

سلام استاد وبلاگ خوبي دارين. در ضمن rasad.org سايت تحليلي قوي (و مشهدي) را هم ببينيد