تصویر برداری جام جهانی فوتبال با فناوری نوین

بازیهای جام جهانی فوتبال در افریقای جنوبی را میلیاردها نفر بصورت زنده مشاهده می کنند. برخی از این افراد هزاران کیلومتر با محل بازی ها فاصله دارند.  برخی ترجیح می دهند برمبل تکیه بزنند و بازی ها را بببنند تا در میان ازدحام تماشاگران روی صندلی ورزشگاهها بنشینند. این را خیلی ها می گویند.  24دوربین برای تصویر برداری از هر رقابت تدارک دیده شده است. این یعنی شما به جای دو چشم دست کم از ٢۴ چشم استفاده می کنید. شاید هم بیشتر زیرا شما در خانه تصویر حواشی را می بینید که اگر صد چشم هم داشته باشید باز امکان تماشای ان در ورزشگاه نیست. این چشم ها نه استیگمات و نه کور رنگ است و نه دوریبن نه نزدیک بین بلکه شفاف و بی نقص است.  تصویر برداری سه بعدی هم در این این دوره از رقابت ها فراگیر شد. طبق توافقی که سونی و فیفا انجام دادند کاربران تلویزیون جدید سونی به نام “باواریا سه بعدی” (Sony BRAVIA 3D) می توانند۲۵ مسابقه جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ را به صورت سه بعدی تماشا کنند.  عینک هایی که برای این منظور تهیه شده با باطری کار می کند و مجهز به یک دستگاه گیرنده هستند که امواج ارسال شده از تلویزیون را دریافت می کند. مخاطب با این عینک عملا خودش را درون ورزشگاه احساس می کند.  ژاپنی ها هم در تلاشند تا بازیهای جام جهانی سه دوره دیگر را با استفاده از فناوری هولوگرام در اختیار مخاطبان قرار دهند. فناوری هولوگرام این امکان را فراهم می اورد که مثلا یکصد هزار نفر ایرانی با نشستن در ورزشگاه ازادی رقابتی را که در ورزشگاه توکیو درجریان است  بصورت زنده ببینند.امکان تماشای یک بازی بصورت همزمان در ۴٠٠ورزشگاه در دست طراحی است.  تصویر برداری همزمان دست کم 200دوربین با کیفیت عالی از یک بازی برای استفاده در نمایش هولوگرام نیاز است.هزینه پیش بینی شده این طرح حدود شش میلیارد دلار براورد شده است.  این را از این بابت گفتم که دوستان بدانند تعریف خبر همانی نیست که دو دهه پیش به دانشجویان گفته می شد. تصویر برداران هم فکری بکنند. کارگردانان هم بدانند که اینده دیگر حداکثر سه یا چهار منبع تغذیه نیست بلکه 200 منبع تصویری همزمان خواهد بود.کار اندکی برای همه مدیران و مهندسان خبر سخت تر اما برای مخاطب اسانتر و جذابتر خواهد بود.

/ 10 نظر / 25 بازدید
مهدیه پوریادگار

سلام چند روز پیش با یه مخترع مصاحبه می کردم می گفت : هر 401 روز تکنولوژی در دنیا داره دو برابر می شه....راستی ما کجای این 401 روزیم؟!

مهدی

سلام استاد استفاده کردم.

دلیر مردوخی

کاش این را به دست اندرکاران سیما می گفتید در یک برنامه زنده!

دلیر مردوخی

جناب مهدیه پوریادگار؛ ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم؟ فکر نکنم به کوچه هم رسیده باشیم. توی بن بست گیر افتاده ایم! و تصور می کنیم از هفت شهر هم رد شده ایم. ما باید جهان را نجات دهیم! همه برعکس می روند!

s_shabani

استقلال با این تحولات قطعا مقطعی از فصل را با مشکل جدی روبرو خواهد شد ولی هواداران باید صبور باشند و از استقلال حمایت کنند تا دیگه دست قلعه نوعی به استقلال نرسد،همان استقلالی که سکوی پرتاب قلعه نوعی هم بوده و از استقلال باعث شد که او برج سازی کنه و آخرین سیستم بنز بخره و برای دوسال بیش از 1/5 میلیارد پول قرارداد بگیره ,وبقول خودش درپی خرید هواپیما اختصاصی باشه و دوست داشته باشه شیک زندگی کنه و حالا از پشت به استقلال خنجر بزنه و فکر کنه هیچ کس هیچ این فتنه ها و خرابکاریهاشو نمیبینه!

خسروی

سلام استاد عزیزوارجمندم: «جام جهان نما» يک توپ، يک زمين سبز به بلنداي حدود يکصد و بيست متر، بيست و دو نفر به دنبال آن توپ،چهار نفر داور بازي، صدها هزار چشم بييننده در ورزشگاه و صدها ميليون و گاه بيش از دو ميليارد بيننده پاي گيرنده‌هاي تلويزيون، هدف؟ ... تلويزيون اين‌روزها برنامه‌اي دارد به نام يک جهان يک جام، فکر کنم در جامهاي قبلي هم بود. من چون فوتبالي نيستم. فقط عنوان برنامه را ديدم ولي اسم با مسمايي است. يک جهان، يک جام. در اين يک ماه سياست، اقتصاد، فرهنگ،خواب شب، روابط خانوادگي و فاميلي، امتحانات مدارس و دانشگاه‌ها و نظم کارمندها و هزار چيز مربوط و نامربوط ديگر به جام جهاني مربوط مي‌شوند و تحت تأثير قرار مي‌گيرند. خوب يک جهان است و يک جام، مگر مي‌شود بي خبر ماند يا نديد؟ ولي هدف؟ ... به گمانم اين جام آينه زندگي انسان مدرن است براي همين هم اين قدر مهم است. همه چيز دارد؛ سياست، اقتصاد، توريسم، هيجان، تخليه رواني، ميل به شهرت، تبليغات، رسانه،قهرمان،ستاره و ... يعني همه آن‌چه که در دنياي مدرن مي‌توان ديد و مهم انگاشت. از يک منظر جهان مدرن بر اساس غفلت بنا شده است و «ذکر» بنياد آن را

حکمت و جامعه

سلام. وبلاگ سید مجید امامی با نام حکمت و جامعه افتتاح شد. http://majidemami.persianblog.ir/

خسروی

.......ادامه از يک منظر جهان مدرن بر اساس غفلت بنا شده است و «ذکر» بنياد آن را بر باد مي‌دهد. غفلت وقتي سيستماتيک (سامان مند) شد تبديل مي‌شود به آن‌چه که در اطرافمان مي‌بينيم و با آن و در آن زندگي مي‌کنيم، يعني همين دنياي مدرن. جام جهاني فوتبال بزرگترين نماد اين دنياي مبتني بر غفلت است. در اين يک ماه غفلت همه چيز را مي‌گيرد. اين جام، جهان نماست ولي جام جم نيست که غيب نما باشد. بلکه نمادي است از جهان اطراف ما. همين. (ومن شدیدا در حال تاسف خوردن هستم برای سیاست های صداوسیمای جمهوری اسلامی وسیاست احمقانه ای که در قبال جام جهامی و اساساَ کل فوتبال دارد)