ورزش تند باد هنگام پوشش زنده !

نشست و برخاست خبرنگاران با سیاستمداران اغلب نیمه پنهانی داره که  شاید برای افکار عمومی  جالب باشه . علت جالب بودن آن هم اینه که گرایش مردم  به  موضوعهای ناگفته زیادتره البته برای شما دانشجویان ژورنالیسم تلویزیونی از منظرکسب تجربه مفیده.

فرصتی اگر دست داد باذن الله ، روایتی از رویدادهایی که بصورت روزانه نوشته ام در زمان مناسب منتشر خواهم کرد اما در این  جا به ذکر خاطره ای از شب گفت وگو با جناب دکتر عارف نامزد یازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری می پردازم.  حال ممکنه بپرسید چرا از دکتر عارف شروع کردم ، به این دلیل که از داوطلبی انصراف داده و مشمول تبلیغ برای او نمی شه.!!

تیم برو بچه های گفت وگوی ویژه  تدارک دیده بودند که هرشب ، آمدن  نامزدها به استودیوی ساختمان شیشیه ای را بصورت زنده روی آنتن ببرند. معمولا ساعت  22 هر شب .  پخش زنده با  بهره گیری از 10 دوربین انجام می شد که چهار تای انها در فضای باز بود. انصافا کار حرفه ای از آب  دراومد.

حوالی ساعت30/ 21 دقیقه ،  ناگهان نسیم بهاری ، توفان بپا کرد. تند باد یکی دو تا از نورافکن ها را سرنگون کرد. یکی از دوربین ها هم روی چرخ هاش ، برای دل خودش راه افتاد. کمتر از نیم ساعت به آمدن دکتر عارف باقی مانده بود. همه عوامل غافلگیر شده بودند.

دغدغه لغو  شدن  پوشش زنده  ، بسیار آزار دهنده بود. قابل توجیه هم نبود ، نه این که ادله کافی نباشد بلکه باور پذیری آن برای مخاطب دشواره. شما فکر کنید اگر مراسم ورود دکتر عارف به استودیو ، روی آنتن نمی رفت به مهندس ضرغامی رییس رسانه ملی که از صبح تا شب از طبقه چهارم اوضاع را  زیر نظر داره ، چی باید گفته می شد ؟ کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری را چگونه باید مجاب کرد؟ هواداران  دکتر عارف را چطوری  ؟‌ بقیه مردم چی فکر می کردند؟‌

یک لحظه چشمتون را ببندید و به پیامد این موضوع که البته بخیر گذشت ، فکر کنید. عمدی بودن را بدبین ها و  نداشتن تدبیر را خوشبین ها،  احتمالا مطرح  می کردند. می دونم ،  متقاعد کردن هر یک از این دو طیف ، اگر نگم غیر ممکنه ،‌ دست کم بسیار دشواره ،  شاید به اندازه چیدن 10 تا توپ پینگ پنگ روی هم آنهم در  شهر منجیل !. اما این باور منه که همیشه حق با مخاطبه ولو آنکه نتونیم اقناعش کنیم.

 این رو  گفتم که بدونید بسیاری از اوقات ،  یک موضوع ساده در رسانه های فراگیر ، سبب تحلیل های نادرست می شه. در یک کلمه جنجال به پا می کنه. (این مبتنی بر نظریه فرا واقعیت در حوزه ارتباطات است). اگه فضای سیاسی اندکی غبار آلود باشه که دیگه حساب با کرام الکاتبینٍ. حق بدید به دست اندرکاران برنامه گفتگوی ویژه  ،که اونها هم از دست وزش باد بی موقع ،  هنگام پوشش زنده گله مند باشند.!!! گرچه در برابر عظمت ملت ایران ، باید سر فرود آورد و قول داد که بک لحظه هم نباید از مسئولیت غافل شد ولو آنکه ظاهرش نسیم بهاری باشه و یکباره به تندباد بدل بشه. پس همیشه از خدا بخواهیم ، ما  رو ، نه با تندباد که حتی با نسیم هم  امتحان نکنه ، اگر هم مشیت بر گرفتن امتحانه ، خودش مثل این دفعه ، درسش کنه. آمین 

/ 1 نظر / 33 بازدید
مهدی

نمی دانم چرا پیش بینی های ما همیشه با فرض "وقوع بهترین شرایط " انجام میشه ! این ناشی از ایرانی بودن ما است ؟!!! آیا اگر در فرهنگ دینی گفته اند : خوشبین باشید ، منظور همین است !!