تجربه های نوشتاری یک خبرنگار تلویزیونی

کتاب ( نوشتن خبر تلویزیونی ) نوشته گارث کانت سردبیر پیشین سی ان ان مدتی پیش به دستم رسید. تجربه های ارزنده یی در ان یافتم.

وعده کرده بودم که ترجمه ان را در اختیار دانشجویان عزیزکارشناسی ارشد ژورنالیسم تلویزیونی قرار دهم. گام نخست را به اذن الهی برداشتم .امیدوارم توفیق وفای به عهد را بیابم .

این کتاب از نظر علمی و کاربردی می تواند در زمره منابع درسی قرار گیرد. اداره کل اخبار شبکه العالم در صدد است ان را ترجمه کند.

کلیات

اختصار، ماهیت و جوهره خبرنویسی تلویزیونی است. هدف ارائه اطلاعات قابل فهم به بیننده است و بهترین روش برای رسیدن به آن، صراحت بیان و اختصار است.

در خبرنویسی تلویزیونی باید قواعد اولیه زیر رعایت شود:

  • ساده نویسی
  • نوشتن به زبان محاوره ای
  • جامع و کامل بودن خبر
  • رعایت دقت

ساده نویسی

مؤثرترین شیوه خبرنویسی، رعایت سادگی و عدم استفاده از جملات مرکب است. هنگامی که روزنامه مطالعه می کنید، این فرصت را دارید که سرعت مطالعه را خود تنظیم کنید. می توانید به عقب بازگردید و مطلب را دوباره بخوانید.در حالی که بینندگان تلویزیون چنین فرصتی را در اختیار ندارند.

از این رو، خبر تلویزیونی باید حتی الامکان قابل فهم و شفاف باشد و بدون پرداختن به مسائل فرعی، بیننده را به سرعت به اصل مطلب برساند. هنر خبرنویسی تلویزیونی، ارائه خلاصه یی ساده از یک رویداد پیچیده می باشد: ارائه مطالب بسیار در قالب جملات اندک.

نوشتن به زبان محاوره ای

مطالب را به همان شیوه ای بنویسید که سخن می گویید. این آسان ترین روش برای قابل فهم ساختن گفته هایتان است.

 سعی شما بر این نیست که بیننده را با کلام خود تحت تأثیر قراردهید، بلکه ارائه متنی قابل درک است.

به همان شیوه ای بنویسید که گویی می خواهید داستانی را برای کودکی نقل کنید. البته این به معنای ساده انگاری درک مخاطب نیست، بلکه به این دلیل است که اغلب، ساده گویی مؤثرترین راه برای بیان یک موقعیت پیچیده می باشد.

جامع و کامل بودن خبر

متن باید دربرگیرنده تمام نکات مهم رویداد باشد. متن ناقص یا جانبدارانه ، در حقیقت ارائه نادرست وقایع است و می تواند منجر به سوء برداشت بیننده شود، و درصورتی که نویسنده حقایقی را از قلم بیندازد، حتی می تواند نوعی مقاله نویسی به شمار رود.

رعایت دقت

پس از پایان نوشتن باید مطالب را تصحیح کنید. همواره این احتمال وجود دارد که هنگام نگارش رویدادهای پیچیده اشتباهات کوچکی رخ دهد یا رشته توالی جزئیات مهم و کلیدی از کنترل خارج گردد. اطمینان حاصل کنید که تمام مطالب دقیق، موثق و قابل تأیید باشند.

در این کتاب از برخی متن ها برای روشن شدن این اصول استفاده خواهد شد. (برای توضیحات کامل به مقدمه مراجعه کنید. مطالب مفیدی در آن گنجانده شده است.)

پیش از شروع، اجازه بدهید تفاوت "رویداد" و "متن" را متذکر شوم. متن، شرح مکتوب رویداد در یک قالب خبری قابل پخش است. رویداد، اتفاقی است که رخ داده است.

متن، شرحی است که شما از رویداد ارائه می دهید. رویداد ها بنابر تلقی شما بصورت متن نوشته می شوند، متونی که طی پخش زنده توسط گویندگان قرائت خواهند شد. اخبار ارسالی یا سایر منابع خبری فقط رویداد را شرح می دهند و در نهایت نسخه یی که شما می نویسید، متن خبر محسوب می گردد.

در انتهای بیشتر بخش ها عبارات مختصری برای یادآوری نکات کلیدی گنجانده شده است که امیدوارم آنقدر مؤثر باشند که برای یادآوری مطالب مجبور نباشید به تمام کتاب مراجعه کنید.

نکات مهم

  • ساده نویسی را رعایت کنید.
  • به همان شیوه ای بنویسید که سخن می گویید.
  • هیچ نکته مهمی را از قلم نیندازید.
  • پس از اتمام نوشتن متن، از صحت مطالب اطمینان حاصل کنید.
/ 2 نظر / 5 بازدید
آرسام بازیار

وبلاگ خوبی داری آرزوی موفقيت به وبلاگ ماهم سری بزنيد

رضایی

سلام استاد مطالب وبلاگتون خیلی مفیده اما اگه لطف کنید و در مورد آنچه الان در اخبار کشورمون لازم به راعایت بیشتر توضیح بدید ممنون میشم