تحول در شکل و محتوای خبر شبکه تهران

بولتن خبری 30/18 شبکه تهران از هفته گذشته دچار دگرگیسی شده. این دگرگونی گرچه در ساختار نمود بیشتری داره اما محتوای ان هم نسبت به قبل مخاطب پسندتره .   خانه تکانی ساختاری در بولتن خبری را  کمپین campaign))  می گند.تغییر ساختار شامل رسم الخط ، رنگ ، نور ، دکور ،‌ نشانه های گرافیکی و ... است.  شبکه های حرفه یی خبری ، هر از گاهی که بعضا به دو سال هم نمی رسه اقدام به تغییر شکل و شمایل می کنند.    شبکه اول صدا و سیما حدود یکسال پیش ، همه بولتن هایی خبری اش شامل بخش های خبری صبحگاهی ، نیمروزی و شامگاهی را از نظر ساختاری متحول کرد. انتظار می ره بولتن های خبری سایر شبکه های داخلی نیز از این سبک و سیاق پیروی کنند.    گرچه حوزه کاریم در پخش اخبار سیما نیست اما به عنوان یک مخاطب به همه کسانی که طرح نوسازی را عملیاتی کردند ، دست مریزاد می گم. طراحی و چینش دکور انهم زمانی که بایستی دهها بخش خبری از همان مکان بصورت زنده اجرا بشه البته کار دشواریه.   یکی از روزهایی که گذرم به استودیوی درحال ساخت افتاد ،  دبیران ، سردبیران ،‌ گرافیست ها ،‌ گویندگان و نیروهای فنی را دیدم که در میان نور جوشکاری ،  سرو صدای اهن کشی و گرد و خاک ناشی از بنایی به کار مشغول بودند.  البته خدایی یک لحظه دچار دلهره شدم.دقت بسیار زیادی می خواهد کار کردن در جایی که اگر و فقط اگر یک جرقه جوشکاری از روی سهل انگاری بیفته روی یک سیم از انبوه کابلها دیگر نمی توان پیامدی برای ان متصور شد.  دومین نکته هم اینکه کار طراحی و ساخت دکور ،‌ نورپردازی و حتی طراحی رسم الخط ویژه ، کار همین دوستان پخش خبر سیماست. گرافیک های ثابت و متحرک از ارم شروع و پایانی ویژه خبر شبکه پنج  تا وله های خبر ورزشی ، اوقات شرعی و  اب وهوا انصافا نه فقط هماهنگ بلکه از نظر زیبایی شناسی و ضرباهنگ هم جذابه.         گفت وگو با میهمان در استودیو ،‌ ارتباط زنده از طریق ( اس ان جی ) و‌ تصاویر زنده امد و شد در خیابانهای چار گوشه تهران از دیگر مزایای بولتن خبری 30/18 است. جا یابی دوربین ها – گرفتن نماهای مناسب ، کارگردانی خوب تلویزیونی و ... هم نشان از هماهنگی نیروهای فنی و محتوایی داره.   محتوای گزارش ها ، حرفه یی تر ، مخاطب پسند تر و البته از صراحت  بیشتری برخوردار شده است. گام نخست ارزنده و در خور ستایش است امیدوارم که روز به روز بر غنای ان افزوده شود.   

/ 2 نظر / 28 بازدید
محمدرضا قاسمی

سلام بر استاد عابدینی عزیز با احترام فراوان و تسلیت مجدد به واسطه درگذشت مادر بزرگوارتان و با آرزوی مغفرت الهی برای آن بزرگوار، باید عرض کنم که همیشه مطالعه نوشته های شما باعث افزایش اطلاعات بنده در زمینه ارتباطات و رسانه ها می شود و از این بابت بسیار ممنون.

جنابی

تغییر هرچند هم کوچک باشد ارزشمند است چرا که نشانه ی بودن است اما نگاه ستایش گر شما هم ارزشمند است .جای چنین دید و نگاهی در جامعه ی ما خالی است .بیاموزیم کارهای خوب یکدیگر را هرچند کوچک به زبان بیاوریم و مورد قدر دانی قرار دهیم .پوینده و پاینده باشید.