تصویرسازی رسانه نزد مخاطب

  جهت گیری مدیران و سردبیران روزنامه اغلب بصورت روشن در سرمقاله مطرح می شود. خوانندگان روزنامه نه فقط به این شیوه مستقیم انتقال پیام ایرادی نمی گیرند بلکه با دقت هم ان را می خوانند.

   دست اندرکاران خبر تلویزیونی اما نمی توانند سرمقاله بنویسند. مخاطبان انتظار دارندکه تلویزیون بدون جهت گیری به پوشش خبری رخدادها بپردازد. این کار البته اسان نیست.    شگردهایی برای پنهان کردن جهت گیری در کوتاه مدت وجود دارد  گرچه طبعا در درازمدت بسیار دشوار است. بی بی سی فارسی به اتکا تجربه بنگاه خبرپراکنی بریتانیا که قدمتی ٧٠ ساله دارد نمونه یی از پای بندی به این اصل است.  بی بی سی را از دو زاویه می توان دید.نخست انکه رسانه یی با هدف اطلاع رسانی و البته تاثیر گذاری بر رخدادهای ایران در چارچوب دیپلماسی عمومی انگلیس راه اندازی شده است. این موضوع در حوزه ارتباطات بین الملل چندان مورد مناقشه نیست.  دوم انکه وزارت خارجه بریتانیا شماری از مخالفان دولت جمهوری اسلامی که فصل مشرک انان رسانه یی بودن است را در قالب یک حزب سیاسی گرد اورده است.برای رساندن پیام انان به مردم ایران بلندگویی به نام بی بی سی در اختیار انان قرار داده است. این اقدام لندن البته قابل نقد است.   نگاه به پیشینه خبرنگاران -دبیران – سردبیران –گویندگان – مشاوران و مدیران بی بی سی فارسی ممکن است تاییدکننده نگاه دوم باشد. بی بی سی به مدد شگردهای رسانه یی - نگاه نخست را نزد افکار عمومی جا انداخته است. این هنر رسانه های نوین است که تصویر شان نزد افکار عمومی را خودشان طراحی می کنند.

/ 11 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شاگرد

واقعا چرا مخاطب تلویزیونی انگونه که در برابر سرمقاله (پیشخوان ) روزنامه و درحالی که با بمباران اطلاعات یکسویه و دارای جهت روبرو می شود واکنش نمی دهد . آیا دلیل ان این نیست که شاید چون تلویزیون رسانه ای سرد است و قدرت فکر کردن را از مخاطب می گیرد ، مخاطب بلافاصله و قبل از تفکر واکنش نشان می دهد .دست اندرکاران خبر تلویزیونی نمی توانند سرمقاله بنویسند اما می توانند با تیز بینی و هوش رسانه ای مخاطب شناسی کنند و خود را به نقد بنشینند و به دور از نگاه های غیرتخصصی خود را اصلاح کنند. مخاطبان انتظار دارندکه تلویزیون بدون جهت گیری به پوشش خبری رخدادها بپردازد. این کار البته اسان نیست. اما اکنون با ترفند های رسانه ای امکان پذیر شده . شگردهایی برای پنهان کردن جهت گیری در کوتاه مدت وجود دارد گرچه طبعا در درازمدت بسیار دشوار است اما حتی برای کوتاه مدت چرا نباید از ان استفاده کرد .هنوز هم در رسانه ای که مدیران متخصص ،متعهدو خوبی دارد اما نشانه هایی از بهره مندی از این ترفند ها به چشم نمی خورد یا شاید بسیار اندک است . استاد باید زودتر عمل کنیم چون بسیار زود دیر می شود .رسانه فرصت کمی دارد . باید با بهره گیری از ا

طلبه ای از نسل سوم

باسلام دانشجوی ارشد ارتباطات هستم و از مشتریان وبلاگ پربارتان با توجه به نفوذ بی بی سی فارسی در بخشی از ایرانیان، خواندن دیگر دیدگاه هایتان درباره این شبکه انگلیسی برایم مغتنم است (صفت انگلیسی برای هر چیزی کافی است که هویت آن را آشکار کند) و امیدوارم با قلم شما بیش از پیش با زوایای پنهان رسانه های استعماری آشنا شوم. قلمتان پرتپش

گروه نویسندگان

بنام خدا. در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر راه اندازی کرسیهای نظریه پردازی و آزاداندیشی به صحنه آمده ایم .امید است با لینک کردن پایگاهها و ارتباط با مرکز، ما را یاری نمایید.

رحمتی

سلام خوشحالم که با وبلاگ شما آشنا شدم. با اجازه تان شما را لینک می کنم. من در کابل هستم و از صحبت های خوب شما در برنامه های سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز در موارد متعدد بهره برده ام.

مريم

سلام خوبي ؟ وبلاگ بسيار خوبي داري اگه موافق باشي با هم تبادل لينک کنيم ؟ اگه موافقي منو با عنوان کسب درآمد از اينترنت لينک کن سپس منو تو نظرات با خبر کن تا منم سريع لينکت کنم !

شرحه شرحه ( م.ن.پروا )

با سلام: بنده هیچگونه تخصصی در زمینه ی خبرگزاری و خبر نگاری داخلی و خارجی ندارم.بیشتر خبرهای واقعی را ازبان خود همانهایی که سعی می کنند اوضاع را به گونه ای دیگر وانمود کنند ، می گیرم. زمانی سرکار خانم سولماز اصغری گوینده ی خبر سیما مهمان صندلی داغ خود سیما بودند. از ایشان سئوال شد آیا شما با خبرهایی که می خوانید موافقید؟ ایشان با لبخند و خیلی راحت پاسخ دادند : نه ، خیلی وقتها من شخصا با آنها موافق نیستم! اما کار ما اینست. حال بنده به بی بی سی و امثالهم کاری ندارم.وقتی کسانی بدون هیچگونه تعهد اخلاقی صرفا به منظور ارتزاق از شبکه های خبری و خبرگزاری ها استفاده می کنند ، آیا دیگر اصلا جای حرف و حدیثی هم باقی می ماند؟! بیچاره مردم و.................دیگر هیچ.

ابوالفضل نوحی

درود- استاد بزرگوار واقعا چرا ما نمی توانیم در یک اقدام به مورد دوم بی بی سی برسیم مشکل کجاست عدم وفاق و یا عدم مدیریت و یا سائل درون سازمانی بمعنی عام - بسیار سپاسگذارم

محتاج

استاد سلام ! بسیار متشکرم . انچه را که روان کرده بو دید گرفتم با ارادت محتا ج

محتاج

استاد سلام ! بسیار متشکرم . انچه را که روان کرده بو دید گرفتم با ارادت محتا ج

خسروی

استاد عزیزم،در اسفندگان زمستانی با تقدیم درود و شاد با ش اردیبهشتی و آرزوی صحت و مزید عزت.. اینکه می گویم استاد عزیز از سر تعارف به یک شخصیت چون شما نیست..!بلکه به حقیقت حقیر زانوی تلمذ در محضر بزرگی چون شما زده ام..دانشکده صدا و سیمای قم-کار شناسی ارشد ارتباطات. چند هفته ایست با سلطان سرای مجازی و با صفای شما آشنا شده وبه حقیقت از آن استفاده برده ام؛آرزومندم سرزمین و کشور ما برای پروردن فرزندان رشیدی چون شما حاصلخیز تر از قبل شده و چشمه عنایت خرد ورزیتان همچنان در جوشیدن و نسیم لطیف نازک اندیشتان در وزیدن باشد.. خوشبختانه ذهن من از دوران شاگردیتان فارغ از نکات علمی وتجربه های عملی سالهای دور جنابعالی ،آکنده از مهربانی و گشاده رویی و البته تواضع و فروتنی شیرین شماست.. شماره تان را داشتم و بارها خواستم که تماس بگیرم و تشکری کنم اما همواره به خود نهیب زدم: شاه با تو گر نشیند بر زمین /خویشتن بشناس و نیکوتر نشین.. اما مسرور،مفتخر و مبتهجم که از این طریق عرض ارادت و درودم را به پیشگاهتان تقدیم کنم. عذر حقیر را از اطا له کلام بپذیرید و در گذرید..به راستی که فراست مخاطب و مهابت استاد و قداست