"‌ شاخص " مستند سیاسی

دیرزمانی نیست که پای مستند سیاسی به شبکه های تلویزیونی ملی و فراملیتی باز شده است. مستند سیاسی اغلب با هدف متقاعد سازی یا تغییر در باور مخاطب تدوین می شود. تحلیل یا به چالش کشیدن یک رویداد هم می تواند از انگیزه های ساخت مستند بشمار اید.   گروهی نیز برای ثبت یا بازنمایی یک رویداد سیاسی که در گذشته روی داده است به ساخت مستند سیاسی روی اورده اند. بیان هنرمندانه یک موضوع سیاسی هم با هدف القای درست بودن یک اندیشه یا تصمیم بعضا در این قالب عرضه می شود.  مستند سیاسی بر دو ستون سندیت داشتن رویداد و تصویری بودن مفاهیم سیاسی استوار است. زمان شناسی و مخاطب سنجی هم در زمره پایه یی ترین اقدام برای ساخت مستند سیاسی است.   شاخص یک مستند سیاسی ان است که روایتگر رخدادی با ارزش خبری بالا در راستای اطلاع رسانی با هدف تاباندن نور بر روایای پنهان یا غبار گرفته در گذر زمان صورت می گیرد. نقش کارگردان که اغلب دارای اندیشه یا گرایش سیاسی است در مرحله ساخت مستند سیاسی ناپیدا است. تدوین هم موثر اما نامحسوس است. پژوهش ازجایگاه کانونی برای ساخت مستند سیاسی برخوردار است. صحنه پرداز و نورپرداز در مستند سیاسی حضور ندارد.روایتگری رخداد به علت عینی بودن صحنه ها تاثیر گذارتر است.

 

 ساندبایت ها  نقش کلیدی در مستند سیاسی دارند. روایت انها مربوط به زمان وقوع رویداد است از این رو حتی دگرگیسی اندیشه یی نقش افرینان در رویداد نه فقط به ساختار مستند صدمه نمی زند بلکه بر جذابیت ان می افزاید.

/ 5 نظر / 96 بازدید
جواد

سلام استاد دست شما درد نکند

فاطمه رضاپور

سلام آقای حسین عابدینی. مطالب زیبایی در وبلاگتون به چشم میخوره. ما در شبکه خبری صداقت نیوز مایل هستیم از شما در خواست کنیم که مطالبی را به صورت اختصاصی برای این شبکه خبری در قالب مقالات و گزارش های تحلیلی تهیه کنید تا در شبکه خبری صداقت با ذکر نام جنابعالی و عنوان و نشانی وبلاگتان منتشر شود. علاوه بر این اگر مایل باشید میتوانید در بخش مشاوره های رسانه ای جنابعالی را به مخاطبان خود معرفی کنیم. ضمنا برای تبادل لینک هم آمادگی داریم. صداقت 24 ساعته است. 24 ساعته با صداقت باشید. مدیر روابط عمومی شبکه خبری صداقت.

مهدیه پوریادگار

سلام استاد حدود یک ماه پیش توی کلاس مستند خبری شرکت کردم...الان با این نوشته شما برخی مطالب دوباره برام یادآوری شد... ممنونم از مطالب مفیدتون. سعی می کنم همه پستهاتون و بخونم تا یاد بگیرم...شاد و پر انرژی باشید.[لبخند][گل][گل]

محسن ناهید

استاد ارجمندم جناب آقای عابدینی سلام مطالب بسیار ارزنده و گرنمایه ای رو در و بلاگتون ارائه دادید چند روز قبل در کارگاه آموزشی باشگاه خبرنگاران با حضور جناب اقای محمد دلاوری و قمری وفا شرکت کردم و با استفاده از مطالبی که قبلا در این وبلاگ مطالعه نمودم سرمایه بزرگی از یادگیری گزارش های تلوریونی نصیبم شد ممنونم موفق باشید[گل]

زهرا

سلام با شما موافقم.مناظره ها هم باعث شد به كسي كه مي خواستيم راي بديم اطمينان بيش تري پيدا كنيم. موفق باشيد