گفتمان قدرت هوشمند در پیام اوباما

 شکست راهبرد محافظه کاران جنگ طلب کاخ سفید در بهره گیری از قدرت سخت برای چالش های گیتی موجب گرایش تصمیم سازان جدید کاخ سفید از ( تغییر نظام ) به (فلج کردن نظام )شده است.

  

قدرت سخت نه فقط نتوانست سیاست تغییر نظام در ایران را عملی سازد بلکه موجب افزایش تنفر از ایالات متحده امریکا در  جهان شد. رویکرد جدید به قدرت هوشمند شهرت یافته است.  

 

  پیام نوروزی رییس جمهور باراک اوباما به مردم و دولت ایران را می توان در قالب بهره گیری از راهبرد قدرت هوشمند گنجاند.

 

 در این پیام که بصورت  صوتی و تصویری از سوی کاخ سفید منتشر شد در لایه های رویین ان نه فقط رویکرد هراس‌آفرینی به چشم نمی خورد بلکه وجود  واژگان " احترام متقابل " و "نوآوری"  هم به امیدافرینی در مخاطب کمک می کند.      

  اوباما در گفتارش که طبعا هنوز در رفتار تبلور نیافته است ترکیب ماهرانه یی از مولفه‌های قدرت نرم و سخت به کار گرفته است.

 

 پیام رییس جمهور اوباما را از نگاه تاکتیک‌های تحلیل گفتمانی ( واژه‌سازی ، طرد و جذب)  بگونه یی از دگرگیسی ارام در کلام خبر می دهد.  

 

پیام از رویکرد قطب بندی و دوانگاری حاکمان پیشین کاخ سفید فاصله گرفته و به صورت هدفمند از مولفه‌ها و نکات مثبت فرهنگ و تمدن ایرانی یاد می کند اما باز هم برخی ادعاهای محافظه کاران در قبال ایران بصورت دو پهلو باز تولید شده است.  

 

باراک اوباما در این پیام تا حدودی از رویکرد شکاف دولت ـ ملت فاصله گرفته و مردم و رهبران ایرانی را در کنار هم و به طور مستقیم مخاطب قرار داده است.

 

 رییس جمهور اوباما از دیگر سو با واژه‌سازی های هدفمند مانند"فرهنگ بزرگ و شهیر" ، "تمدن بزرگ" در توصیف نقش ایرانیان در گسترش و رشد هنر ،موسیقی‌و ‌ادبیات جهان کوشش کرده  است از نگاه نوستالژیک همراه سازی را ذهن مخاطب تحریک کند.

 

   در این پیام با نمادسازی از  نوروز برای بازآفرینی فصلی نو در سه دهه روابط تیر و تار دو کشور به استعاره از بازتعریف نقاط مشترک ،امیدواری‌ها و رویاهای مشترک برای پیوند مناسبات تهران ـ واشنگتن سخن گفته است.  

 

باراک اوباما ‌از نقطه شروع جدیدی در روابط با ایران بر مبنای تعهد به دیپلماسی ، تعامل صادقانه - احترام متقابل‌ و روابط سازنده برای حل اختلافات جدی و بازیابی جایگاه راستین ایران در جامعه بین‌المللی‌ سخن گفته است.

 

  این به معنای عبور هدفمند سکاندار کاخ سفید از راهبرد تهدید و بازسازی گفتمان جدیدی به نام " حق‌ و مسئولیت"در برخورد با ایران است‌ البته ‌مبنای‌آن بر پایه ادعاهای تکراری حمایت ایران از اقدامات تروریستی و تسلیحات غیرمتعارف استوار شده است.

 

  باراک اوباما  به مدد سخنوری اش کوشیده است در طرح این گفتمان نیز به مدد سنت تلطیف قلوب ایرانیان در بازی واژگان - سخن سخت را با زبانی لطیف بیان کند.

 

به نظر می رسد همانگونه که ایرانیان در گذر زمان مقهور قدرت سخت نشده اند طبعا امکان اجرای راهبردها ولو هوشمندانه اگر صادقانه نباشد در درازمدت راه به جایی نمی برد.   

/ 3 نظر / 29 بازدید
غبیشی

با سلام خدمت جناب آقای عابدینی و عرض تبریک سال نو ، لطفا در صورت امکان مطلب زیر را درباره این موضوع مرتبط مطالعه بفرمایید. با تشکر از شما - شاگرد شما : عبدالله غبیشی http://khabaronline.ir/news-5531.aspx

حسن بهشتی پور

سلام بر جناب اقای عابدینی دست شما درد نکند مطلب بسیار جالبی نوشتید ای کاش که گوشی برای شنیدن بودی و چشمی برای خواندن

محسن

سلام وبلاگت واقعا عاليه به منم سربزن بهترين کيلاگر دنيا با قابليت اتصال به سيستم قرباني بهترين سي دي هک در ايران کلاسهاي فوق العاده ويژوال بيسيک از مبتدي تا حرفه اي برنامه تبليغ در بلاگفا و 100 ها برنامه تووووپ ديگر همگي در www.m0rtalKombat.com www.MortalKombat.ir با قراردادن لينک باکس ما در وبلاگ خود و سپس ثبت لينک خود آمار وبلاگ خودتون رو 10 برابر کنيد www.Padash.Mihanblog.com