کاربردهای پخش زنده

 

پخش زنده, هم اکنون بصورت روشی روزمره برای ارائه و پیگیری اخبار است. این روش جوابگوی پوشش وقایعی که بطور مستمر در حال تحولند, می باشد. پخش زنده به بینندگان فرصت حضور در صحنه و پیگیری رویداد را می دهد.

سردبيرانی که از این روش برای انتقال  آخرین تحولات خبری استفاده می کنند, باید مراقب زمان مورد نیاز خبرنگاران حاضر در صحنه برای گرد آوری و دستیابی به اطلاعات باشند. رعایت این نکته برای معنا بخشیدن به پوشش زنده امری ضروری است.

پوشش زنده باعث گسترش ابعاد خبر نیز می شود. به عنوان نمونه, تصور کنید دو ساعت بعد نشست شورای حکام برای بررسی پرونده هسته يی ايران در وين آغاز می شود. یک نمای زنده, در این میان, مخاطب را به فضای داخل اجلاس خواهد برد و در متن خبر قرار خواهد داد و هم چنین برای رويدادهای بعدی آماده خواهد ساخت.

پوشش زنده در برقراری ارتباط میان اجزای گزارش های چند بعدی, که چندین خبرنگار درباره یک موضوع واحد تهیه می کنند, سودمند خواهد بود. خبرنگار اصلی حاضر در صحنه, مسلماً می تواند مقدمه گزارش خود را در آن جایگاه آماده و آن را ارسال کند.

پخش زنده - مؤثرترین روش برای پوشش اخبار داغ است (البته بر اساس این پیش فرض که خبرنگاران حاضر در صحنه فرصتی برای فاصله گرفتن از دوربین و گردآوری اطلاعات اساسی مورد نیاز برای نقل وقایع مورد نظر بینندگان را در اختیار دارند).

 مديران خبر شبکه های تلويزيونی فرامليتی معمولا رخدادهایی را بصورت زنده پوشش می دهند که از ارزش خبری بالايی برخوردار باشند بگونه يی که تمايل برای دريافت اطلاعات فوری در باره ان نزد مخاطب زياد باشد.

 بنگاههای خبری با انکه از نظر سياستهای خبری با يکدیگر تفاوت دارند اما اختلاف بررويدادهای که بصورت همزمان پوشش داده می شود اندک است. بررسی  کارکرد پنج شبکه اصلی خبری جهانی يعنی بی بی سی - سی ان ان - العالم - الجزیره و العربيه  طی ديروز مويد اين مطلب است و تجربه نشان داده است که برای ساير روزها نيز کم و بيش با همين وضع قابل انطباق است.

 گفت وگوی رسانه يی رييس جمهور احمدی نژاد روز گذشته بصورت همزمان از پنج شبکه فرامليتی پخش شد  گرچه از نظر مدت پخش  و زمان شروع و پايان تفاوتهايی داشتند. شبکه ها معمولا پس از پايان کنفرانس های خبری يا سخنرانی های مهم با بيان چکيده ان که طبق سياست شبکه های بيان می شود سعی در جهت دادن به اطلاعات مخاطب می کنند .بهره گيری از ديدگاه کارشناسان هم رويه يی است که شبکه ها پس از پايان پوشش زنده در جهت دادن به ديدگاه مخاطبان همواره مد نظر قرار می دهند.

  سخنان سيدحسن نصرالله دبير کل حزب الله لبنان که به مناسب روز اسير ايراد شد ار ديگر موضوعهايی بود که ديروز بصورت مستقيم از شبکه های العالم و الجزيره پخش شد. سخنرانی کوتاه پادشاه نپال که در پی ناارامی های خشونت اميز چند روز گذشته بصورت رسمی از مواضعش عقب نشينی کرد هم ديگر موضوعی بود که بصورت زنده در شبکه های بی بی سی و سی ان ان بازتاب داشت.  

 وقوع سه انفجار در منطقه گردشگری سينا در مصر که شامگاه به وقت محلی روی داد از ديگر رويدادهايی بود که هر پنج شبکه با قطع برنامه های عادی اقدام به پوشش زنده ان کردند. رخدادهای خاورميانه معمولا از جايگاه کانونی در شبکه های عرب زبان برخورد است. در اين چارچوب زمان پوشش حادثه انفجار  در شبکه های عرب زبان بمراتب بيشتر بود.

   در دو ساعت نخست اين رويداد هيچ تصويری در دست نبود از اين رو  شبکه ها با استفاده از ارتباط  تلفنی يا اس ان جی با خبرنگاران و کارشناسان در قاهره اقدام به پوشش کردند و ارتباط با  شاهدان عينی در منطقه سينا نيز در دستور کار قرار گرفت.

 مديران خبر در اين فرجه زمانی با اعزام خبرنگار و تجهيزات ارسال تصوير به کانون خبر زمينه را برای پوشش تصويری از محل حادثه نيز فراهم کردند. شبکه های فرامليتی معمولا از تصاوير رقيبان استفاده نمی کنند  مگر انکه تصوير فوق العاده  مهم و اختصاصی باشد. طبعا اين موضوع شامل استفاده از تصاوير خبری شبکه های ملی کشورها نمی شود.

/ 0 نظر / 29 بازدید