شناسه فراورده های خبری تلويزيونی

 گرداوری - تدوین و پخش خبر یک فرایند است.این فرایند نیاز به کار گروهی منسجم دارد. دامنه ان از محل رویداد تا انتن می باشد. تصویربرداران - خبرنگاران - دبیران - سردبیران - گویندگان و کارگردانان از عوامل موثر در این حوزه هستند.

 فهم مشترک در عملیاتی که با سرعت توامان است از نقش کانونی تری برخوردار است. هماهنگی در حوزه خبر از طریق تعریف شناسه های فراورده های خبری صورت می گیرد. این شناسه های در همه شبکه های خبری ممکن است یکسان نباشد.

 اشنایی با این شناسه ها در سی ان ان شاید برای دوستانی که دسترسی به متون اصلی دارند بتواند راهگشا باشد. نخستین فراورده شامل خبری است که در ان تصویر متحرک وجود دارد.

 این فراورده در سی ان ان به صورت اختصاری " وی  او"VO گفته میشود. این شناسه از وازه ویدئو VIDEOگرفته شده است. مدت زمان این گونه خبرها که حدود 3تا 5جمله است حدود 30ثانیه توصیه شده است.

 گزیده یی از یک مصاحبه نیز با علامت وی او اس ا  تی VOSATمی باشد. این عبارت برگرفته از عبارت ویدئو ساندبایت است. ساندبایت هایی که در گزارش های خبری استفاده می شود بین 15تا 25ثانیه مطلوب است. این فراورده در برخی از شبکه ها بصورت اس بیSB یعنی ساندبایت SOUND BITEمعروف است.

 ساندبایت اغلب اوقات به مقدمه نیاز ندارد. هنگامی که نوشتن مقدمه لازم باشد نیز نباید همان اطلاعاتی که درون ساندبایت است در مقدمه تکرار شود. ساندبایت بایستی حاوی اطلاعات بیشتر برای مخاطب باشد.

 خبرهایی است که به علت فوری بودن ان هنوز تصویر متحرک یا حتی ثابت ان در دسترس نیست. این نوع خبرها ی  بدون تصویر صرفا از سوی گوینده خوانده می شود. شناسه این قبیل خبرها در سی ان ان بصورت ریدرREADER می باشد.

 خبرهایی که دارای این مشخصه باشند در برخی شبکه ها نیز "ار  او " ROخوانده می شود. این علامت اختصاری از رد اونلیREAD ONLYگرفته شده است که " فقط خواندن " معنا دارد.

گزارشهای خبری معمولا به دو صورت تهیه می شود. نخست گزارشهایی که خبرنگار از کانون رویداد ارسال می کند که به صورت فیلد پکیج FIELD PACKAGEمعروف است . 

 نوع دوم نیز گزارشهای خبری است که از سوی دبیران در اتاق خبر تهیه می شود.این گزارشها در سی ان ان با نام این هاوس چکیج IN HOUSE PACKAGE شناخته میشود.

 گزارش های خبرنگاران در برخی دیگر از شبکه های خبری بصورت پی کی جی PKGکه همان پکیج است خوانده می شود. گزارش دبیران نیز معمولا وی سی VCخوانده می شود. وی سی برگرفته از ویدئو کلیب VIDEO CLIPEاست.

گزارشهای خبری بستگی به بولتن های خبری از یک تا 5دقیقه می باشد. میزان پراکندگی گزارشهای خبری بین یک و نیم تا سه دقیقه در شبکه های تلویزیونی بسیار بیشتر است. 

مقدمه گزارش های خبری را نیز که گوینده قبل از پخش گزارش می خواند در سی ان ان - توسTOSS می نامند. این شناسه در برخی دیگر از شبکه  های خبری  اینترو  INTROگفته می شود.

عنوانهای اصلی خبر که معمولا بصورت سه گانه در ابتدای هر بولتن خبری اورده می شود بامپ BUMP که در سی ان ان  تیز TEASEنامیده می شود. معمولا مدت زمان هر عنوان خبری 5تا 7ثانیه می باشد.

 شناسه دیگری که در بولتن خبری استفاده می شود عنوان خبری است که خوانده می شود که پس از یک فاصله متن کامل ان پخش خواهد شد. این شناسه با نام کامینگ اپCOMMING UP شهرت  دارد.

این شناسه در سی ان ان -  کلد اپن  COLD OPENگفته می شود. اطلاعات در این فراورده  که می تواند خلاصه خبر نیز تلقی شود اندکی بیش از عنوانهای خبری است. 

 

/ 2 نظر / 30 بازدید
فرزانه ناظری

سلام وبلاگ مفیدی دارید من دانشجوی ارتباطات هستم وب هنری دارم که اگه بیاید باعث خوشحالی من میشه در ضمن یه نظر خواهی تلویزیونی هست که اگه شرکت کنید و یا حتی تبلبغشم تو وبتون (اگه ربط داشت) برید ممنون میشم...

نگار

سلام ، خسته نباشيد. مطالب سايت شما با توجه به كمبود و حتي نبود منابع براي خبرنگاران تلويزيون مي تواند بسيار مفيد باشد و از اينكه توانستم با يكي از تجربيات يكي سابقه داران سازمان استفاده خوشحالم. (خبرنگار صدا و سيما و دانشجوي خبرنگاري)