صدای طبیعی در خبر تلویزیونی

صدای طبیعی

صداهای طبیعی ‌‌یا صدای محیط، صدایی است که به طور طبیعی در محیط اطرافمان می‌شنویم. برخی افراد این صدا را صدای پس زمینه نامیده‌اند. صداهایی ‌مانند صدای تردد خودروها ، آواز پرندگان، بوق ماشین‌ها‌، صحبت مردم و صدای بازی کودکان از این دسته‌اند.

این گونه صداها در گزارش،‌ به مخاطب در تصویرسازی بهتر محیط کمک می‌کند. این مسئله خصوصاً در رادیو با اهمیت‌تر‌ است. زیرا که در رادیو تصویر وجود ندارد.

مثال:

1. گزارشی در مورد ترافیک: صدای سوت پلیس راهنمایی و رانندگی و بوق ماشین

2. ‌گزارشی در مورد وضع کارکنان بندر: صدای سوت کشتی، صحبت کارکنان در محل کارشان و صدای دریا

  دو نوع صدای طبیعی وجود دارد:

  • ·        پیش زمینه
  • ·        پس زمینه

صدای پیش زمینه ‌مانند تصویربرداری از نمایی دور است. این صدا، پهنه گسترده‌تری را در بر دارد و صداهای مختلفی را می‌توان از آن شنید.

 صدای پس زمینه ‌مانند فیلم‌برداری از نمای نزدیک است. در این حالت به منبع صدا نزدیک‌تریم. در مثال اول‌مان، صدای پیش زمینه صدای ترافیک است و صدای پس زمینه (در حالی که به پلیس نزدیک می‌شویم)، صدای سوت پلیس است. این صداها به آماده سازی مخاطب در مورد موضوع گزارش کمک می‌کند. به ‌‌یاد داشته باشید که همه عناصر گزارش‌ در تلویزیون باید در کنار هم باشد. این عناصر شامل صدا و تصویر است. هیچ یک به تنهایی کامل نیست. گردآوری صدای محیط کاری دشوار است. خصوصاً ضبط صدای آب بسیار سخت است و نیاز به تمرین دارد. اما برای کامل‌تر کردن گزارشتان حتماً با کمک میکروفن‌های مختلف، صدای محیط را ضبط کنید.

/ 4 نظر / 37 بازدید
وحیدبهروز

مرگ بر اونd که روز شنبه خبر ابجی مهدیه رو به اسم خودش در روزنامه ها و خبرگزاری هاشون بدون اینکه ابجی راضی باشند درج کرد به شدت این دزدی و جنایت رو محکوم میکنم و برای بانی هاش از مسولین قضایی اشد مجازات الهی رو مسلت دارم[عصبانی][عصبانی][عصبانی]

خبرنگار

با سلام خدمت استاد گرامیم و عرض تبریک ایام نوروز- مطلب ارائه شده حضرتعالی مثل دیگر مرقومه هایتان جالب بودجسارتا در تکمیل به عرض می رسانم که امبیانس محیط در رادیو از عناصر مهم در گزارش های محیطی می باشد مخاطبی که با محیط آشنایی ندارد و یا اگر گاهی در گزارش های با سوژه های باز بخواهیم مخاطب را به همراه داشته باشیم حتما به امبیانس محیطی نیاز مند هستیم به هر حال صداهای پیش و پس طبق عرض جنابعالی در رادیو بسیار مهم است و در تلویزیون به همراه عنصر تصویر جالب و موفق بر انگیز خواهد بود ، در این خصو صااستفاده از تکنیک های صدا سازی در خصوص تله فیلم ها بحثی جدید را می سازد و در خبر خود می تواند به حس ارائه خبر در مخاطب تاثیر بسزایی بگداردکه به مدد جنابعالی امیدوارم درج گردد. با عرض معذرت مجدد.ابوالفضل نوحی - رادیو جوان

وحیدبهروز

[گل]