خبرنگاران،سربازان نبرد نرم در جبهه سخت - یادی از خبرنگار ایرانی مجروح در لاذقیه

نظام اطلاع رسانی در دهه دوم قرن بیست و یکم در حال دگرگیسی است. عصر انفجار اطلاعات به مدد تحول در فناوری های نوین ابزارهای انتقال پیام و روزآمدی در مبانی نظری دانش القای پیام در حال تبدیل شدن به عصر " جنگ روایت ها " است.

خبر ، روزگاری به گزارش عینی از یک رویداد اطلاق می شد اما هم اکنون رویداد گزارش نمی شود بلکه در مقابل دیدگان مخاطب قرار می گیرد. تصاویر زنده رویدادها از برخورد هواپیما به برج های دو قلو تا کنفرانس های مطبوعاتی در لحظه ،‌ از ان سوی کره زمین برای مردمان نیمکره جنوبی پخش می شود. زاویه دوربین در این دوران تعیین کننده است ، موضوعی که نقطه اشکار ساز تفاوت سیاست گذاری رسانه ها به یک رویداد واحد است.

عصر ما ، هندسه نوین قدرت جهانی در حال پوست اندازی و شکل گیری مجدد است. پاشنه تحولات صرفا بر اساس قدرت سخت نمی چرخد . قدرت نرم بصورت شگفت آوری وارد ادبیات سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی دولت – ملت ها شده است. جنگ ابزار اگر نگویم به جنگ افکار تبدیل شده اما دست کم دیگر ، نقش نخست را در تحولات بر عهده ندارد. مدیریت برداشت یا ادراک (PERCEPTION MANAGEMENT)از سهم بیشتری در مقایسه با تلاش برای اسارت جسمی که راهبرد در جنگ های سخت بود برخوردار است.

کنار اتاق فرماندهان نظامی در قرن بیست ویکم ،‌ مرکز تدبیر رسانه ای هم دایر شده است بگونه ای که هر عملیات نظامی ،‌پیوست رسانه ای دارد. خبرنگاران همراه ،‌ دیگر واژه غریبی نیست . واژه ای گه همزمان با اشغال عراق به خبرنگارانی گفته می شد که سوار بر تانک ها پا به پای فرماندهان نظامی ، کار پوشش رسانه ای را بر عهده داشتند . همان هایی که لشکر کشی برای اشغال عراق را تلاش امریکا برای ازادی و دمکراسی جلوه می دادند.

امپراتوری هزارتوی رسانه ای نظام سلطه فراتر از مرزها عمل می کند. انان هستند که واقعیت ها را بر اساس میل صاحبان و مالکانشان می سازند. این رسانه ها موضوعی را در قاب رسانه ها قرار می دهند و براحتی در زمانی که مایل باشند موضوعی را از دستور کار اندیشیدن افکار عمومی خارج می کنند. اگر بر این باور باشیم که رسانه ها ، مهم ترین ابزار در جنگ افکارند ، بار اصلی اجرایی کردن خط مشی رسانه ها بر دوش خبرنگاران است. خبرنگارانی که هر یک در کانون رویدادها ،‌ نقش روایت گری را بر عهده دارند. روایت گرانی که گر چه از منظر هویتی در زمره قدرت نرم اما حوزه فعالیتشان تا عمق سنگرهای خط مقدم قدرت سخت کشده شده است.

غرب اسیا که از منظر غربی ها ، خاورمیانه نامیده می شود در زمره کانون های اصلی " جنگ روایت ها " در جهان است. جایی که قلب مناطق ژئو پلیتیک دنیا و لنگرگاه گیتی لقب گرفته است. غرب اسیا مکان هم آوردی دو اردوگاه با بهره گیری از همه ابزارهای سخت و نرم است .

اردوگاه نظام سلطه که فرماندهی ان در دست غرب به رهبری امریکا ، نماد تجاوزگری به سردمداری رژیم صهیونیستی و ارتجاع عرب به سرکردگی سعودی از یک سو و محور مقاومت به مرکزیت جمهوری اسلامی ایران و هسته های مقاومت مردمی در لبنان ، عراق ، سوریه ، یمن ، فلسطین و ... است. هماوردی این دو دیدگاه بویژه طی دو دهه گذشته بمرحله رویارویی در حوزه های سخت و نرم رسیده است. تفکر "خبرنگاران سربازان نبرد نرم جبهه سخت اند " ریشه در این واقعیت دارد که قدرتهای بزرگ در القای هژمونی خود ، ترکیبی از قدرت نرم و سخت بهره می برند.

اردوگاه نظام سلطه با بهره گیری از شگردهای رسانه ای اقدام به دستکاری اطلاعات می کند تا تصویری دروغین از واقعیت ها نزد افکار عمومی بسازد. جنایتکارترین ، متجاوزترین و خونخوارترین باند تروریستی جهان در قلب سرزمین های اسلامی به اسم اسراییل جعل شده است اما در رسانه های غربی به عنوان یک رژیم دموکراتیک معرفی می شود. فرزندان فلسطین که سرزمین شان از سوی متجاوزان صهیونیست غصب شده از دیگر سو به سبب دفاع مشروع تحت عنوان گروه های تروریستی جلوه داده می شوند.

گروههای تکفیری – تروریستی همانند داعش که امروز در کشورهای عراق و سوریه منشا قتل و غارتند ، ساخته و پرداخته سرویس های جاسوسی اند اما هویت امران ان ها مخفی نگه داشته می شود. این فرقه ها که هم اکنون به عنوان سربازان خط مقدم جنگ نیابتی امریکا و غرب بر ضد محور مقاومت فعال هستند اشکار و پنهان مورد حمایت قرار می گیرند اما نیروهای مقاومتی که جان بر کف به جنگ با این تروریست ها می روند ، به مدد بنگاه های رسانه ای غرب ،‌ جایشان نزد افکار عمومی با تروریست ها جابجا می شود.

در این اشفته بازار تصویر سازی دروغین ،‌ رسانه های مستقل، همسو یا وابسته به جریان مقاومت وظیفه روایتگری دقیق صحنه های نبرد سخت را دارند تا بگونه ای پرده از راز و رمز دسیسه های قدرتهای بزرگ بردارند.

گسترش شبکه خبرگیری در چهار گوشه دنیا ، گامی برای شکستن طلسم جریان یک سویه اطلاع رسانی و باطل کننده نقش ساحران در وارونه نشان دادن واقعیت ها است.

 جمهوری اسلامی ایران در چارچوب محور مقاومت در این عرصه از عراق و سوریه تا لبنان و ترکیه و غزه ، حرفه ترین عناصر رسانه ای اش را به میدان فرستاده تا بر جهلی ناشی از گردش یکسویه اطلاعات که دشمنان مایلند بر این مناطق مستولی شود ، نور بتابانند. مسیری که بعضا با خون بهترین خبرنگاران رنگین شده است.

خبرنگارانی که بدون کوچکترین وسیله دفاعی در خط مقدم صحنه های نبرد سخت حاضر می شوند تا روایتی قابل اعتماد برای افکار عمومی ملی ، منطقه ای و بین الملل ارائه دهند. این خبرنگاران که رزمندگان قدرت نرمند ، پیشقراول جبهه رسانه ای وابسته به محور مقاومتند که با همه توان در برابر محور شرارت غربی ، عربی و عبری صف کشیده اند ولو انکه چشمانشان همانند سید محمد حسن حسینی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در سوریه هدف گلوله تروریست های تکفیری قرار گیرند تا صحنه را نبینند. این اراده ای مبتنی بر ارزش های دینی و اصول حرفه ای است که هرگز عرصه های نبرد سخت از خبرنگاران اندیشمند و شجاع با قلم های مسولیت پذیر در دست و دوربین های روشنگر بر شانه ، خالی نباشد.

/ 0 نظر / 157 بازدید