گفت وگو با ایسنا در مورد باازتاب مناظره نامزدان ریاست جمهوری ایران

مدیرکل اخبار خارجی صدا و سیما با اشاره به پخش مناظره‌ی تلویزیونی میرحسین موسوی و محمود احمدی‌نژاد از شبکه‌های پرس تی وی، العالم و الجزیره عربی و انگلیسی، براورد کرد که در مجموع 150 تا 200 میلیون بیننده در داخل و خارج از کشور بیننده تمامی یا بخش‌هایی از این مناظره بوده اند.

حسن عابدینی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، درباره‌ی پخش مناظره‌های نامزدهای انتخاباتی از تلویزیون خاطرنشان کرد: با توجه به این‌که مناظره‌ نامزدهای دهمین انتخابات ریاست جمهوری برای نخستین‌بار است که پخش می‌شود و با توجه به صراحتی که در گفت‌وگوهای صورت می‌گیرد، این برنامه‌ها مورد توجه بسیاری از دست‌اندرکاران رسانه‌های خارجی و داخلی بوده‌است.

وی ادامه داد: در حوزه رسانه‌های فراملیتی، مناظره‌ نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مورد استقبال ویژه‌ای قرار گرفته که در این بین مناظره‌ی آقایان محمود احمدی‌نژاد و میرحسین موسوی بیش از سایر ین بوده است.

به گفته وی، علاوه بر شبکه سه سیما، شبکه‌های پرس‌تی‌وی و العالم نیز به زبان‌های انگلیسی و عربی این مناظره را پخش کردند. هم چنین شبکه‌های الجزیره انگلیسی و عربی نیز به نقل از شبکه‌ی پرس‌تی‌وی و العالم این مناظره را به صورت زنده به روی آنتن برد.

وی هم چنین یادآور شد که شبکه‌های سی‌ان‌ان‌، العربیه، اسکانیوز، یورونیوز، فرانس 24، بی‌بی‌سی‌ و شبکه‌هایی مانند روسیه الیوم و راشیا تودی شبکه‌های فراملیتی بودند که در بخش‌های خبری خود بخش‌هایی از این مناظره را پخش کردند.

عابدینی سپس گفت: شبکه‌های ملی چون ان‌اچ‌کی ژاپن، سی‌سی‌تی‌وی چین و شبکه‌های کشورهای عربی نیز به فراخور سیاست‌هایی که داشتند بخش‌هایی از مناظره‌ی محمود احمدی‌نژاد و میرحسین موسوی را به روی آنتن بردند.

مدیر کل اخبار خارجی صدا و سیما پیش‌بینی کرد: با توجه به مخاطب گسترده‌ای که شبکه الجزیره انگلیسی و عربی و هم چنین شبکه‌های العالم و پرس‌تی‌وی دارند، می‌توان در برآوردی اولیه گفت که حدود 100 تا 150 میلیون تن در خارج از کشور تمام مناظره یا بخش‌هایی از آن را به تماشا نشسته‌اند و این میزان جدا از تعداد مخاطبان بخش‌های خبری است که شبکه‌های خارجی با پخش بخش‌هایی از این مناظره به خود جلب کردند.

حسن عابدینی هم چنین در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص تعداد مخاطبان این مناظره در داخل کشور، گفت: با توجه به این‌که بخش‌های فنی صداوسیما اعلام کرده‌اند که 12 میلیون گیرنده از سینگال شبکه سه استفاده کرده‌اند اگر هر گیرنده را خانواری شامل چهار نفر در نظر بگیریم، می‌توان بیننده‌ای 50 میلیونی را برای برنامه مناظره محمود احمدی‌نژاد و میرحسین موسوی تخمین زد.

وی هم چنین اعلام کرد که شبکه سه سیما برای پخش این مناظره به دلیل آن‌ که هیچ‌گونه اختلالی در کار به وجود نیاید از هر دو سیستم ماهواره‌ای و زمینی استفاده کرده‌است.

وی خاطرنشان کرد: صداوسیما برای پخش این برنامه‌ها از چند شیوه به طور همزمان استفاده کرد تا سینگال‌رسانی با دقت و تضمین صددرصدی صورت گیرد.

این کارشناس رسانه و خبر در پاسخ به این پرسش که آیا آمار دقیقی از تعداد بینندگان برنامه‌های انتخاباتی و میزان رضایت‌مندی آن‌ها می‌توان ارائه داد؟ گفت: بعد از قانونی‌شدن تبلیغات و موج سراسری که در شور و نشاط انتخاباتی شکل گرفت من فکر می‌کنم رضایت‌مندی از برنامه‌های صداوسیما خوب است و من کسی را ندیده‌ام که به طور مستدل ابراز کند ما از برنامه‌های نامزدها مطلع نیستیم.

/ 4 نظر / 23 بازدید
آیتا

سلام دوست عزيز به فروشگاه منم سر بزن خوشحال مي شم عزيزم "فروشگاه اينترنتي آيتا شاپ " فروش جديدترين فيلم ها ، کارتون ، نرم افزار ، بازي و... با 35% پايين تر از قيمت پشت جلد کالاها "">> اخراجي ها 2 - يوسف پيامبر ايراني - جي تي اي <<" """""""""""" Www.aytashop.com """""""""""""""

فرید

سلام بر تو ای هموطن ایا از پس مخارج زندگی خود بر نمیایید؟؟ ایا دنبال یک راه حل برای غلبه بر مشکلات مالی خود هستید؟ ما برای این مساله مشترک همه یک راه حل داریم. درباره کمپانی پارمیس که بصورت قانونی در ایران ثبت شده چیزی شنیدی؟ میخواهی ماهی 5تا8 درصد سود بگیری؟ میخوای سرمایه هات توسط بانک تضمین بشن؟ میخواهی از درامد بازاریابی ماهانه10ها ملیونی استفاده کنی؟ و خیلی چیزای دیگه از سایت ما دیدن کنید

یک نسل سومی

جنگ ستارگان به تلویزیون ها کشید! آپم لطفا سر بزنید سري تلويزيوني Battlestar Galactica كه ابتدا همه ازآن به‌عنوان كپي تلويزيوني جنگ‌هاي ستاره‌اي ياد مي‌كردند اكنون مخاطبان قابل توجهي يافته است و شبكه‌هاي متعددي سعي در كپي‌برداري از آن و توليد سريال‌هاي مشابه تلويزيوني داشته‌اند[گل

منتقد

آقای عابدینی براساس کدام شیوه تحقیقاتی به عدد 100 تا 150 میلیون دست یافته اید؟همانطور که می دانید شبکه العالم مخاطب زیادی ندارد حتی در جنگ 33 روزه اگر اشتباه نکنم یازدهمین رسانه ای بود که مورد توجه مخاطبان عرب قرار گرفته بود.در ضمن چرا خانوارهای ایرانی را 4 نفر تعریف نمودید؟