کارگاه بولتن خبری تلویزیونی

   <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 روزانه دهها هزار رخداد در گیتی  روی می دهد. هزاران فقره ان ارزش خبری دارد. صدها رخداد می تواند در بولتن خبری جای گیرد. دهها رخداد برای مخاطبان هر بنگاه خبری جذابیت دارد. شمار اندکی نیز می تواند هدلاین شود.

 

 خبر گزارش رویدادی واقعی است.این تعریف را همه دانش پزوهان سال نخست علوم ارتباطات می دانند. بصورت کاربردی کوشش خواهد شد تا يک بولتن خبری تلويزيونی ازمايشی اما واقعی را ببنديم .مرحله نخست خبرها مرور  می شود.برجسته ترین خبرهای گیتی که روز دوشنبه 22خردادماه  85 روی داده است بدین صورت است.

 

  رييس دولت خودگردان طرح همه پرسی در مورد ميثاق اسيران را به مجلس فلسطين ارائه کرد.

  جلال طالبانی رییس جمهور عراق از احتمال توافق با برخی گروههای مسلح  در زمینه مشارکت در    فرایند سیاسی خبر داد.

  گروههای حامی حقوق بشر - تعطیلی زندان گوانتانامو را خواستار شدند.

   الهام سخنگوی دولت ايران از عدم  گفت وگو بر سر حق مردم در زمینه انرژی هسته یی خبر داد.

   مجلس فلسطین گفت وگو بر سر طرح همه پرسی را شروع کرد.

   گروه محاکم اسلامی گفت وگو با دولت مرکزی سومالی را شروع کرد.

   یک قطار در حومه تل اویو دچار سانحه شد که نخستین خبر از ۷ کشته و مجروح شدن بيش از ۵۰نفر  حکایت دارد.

  سلسله انفجارات تازه در عراق 7 کشته و دهها مجروح در بر داشت.

  فرمانده نیزوهای امریکایی گفت که شماری از نیروهای امریکا طی ماههای انیده بتدریج از عراق خارج می شود.

  عبدالعزیر حکیم رییس مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق وارد تهران شد.

  حسن ترکمانی وزیر دفاع سوریه وارد تهران شد و با محمد نجار همتای ایرانی اش دیدار کرد.

  سعود الفیصل وزیر خارجه سعودی وارد تهران شد. کنفرانس مطبوعاتی مشترک با متکی وزیر خارجه و دیدار با رییس جمهور احمدی نژاد داشت .    

 علی لاریجانی دبیر شورای امنیت ملی ایران از مصر  وارد الجزایر شد.

  شورای حکام اژانش بین المللی انرزی اتمی برای بررسی پرونده هسته یی ایران در وین تشکیل جلسه داد.

  سی و سومین جلسه محاکمه صدام و 7تن از دستیارانش به اتهام کشتن 148تن از مردم الدجیل شروع شد.

  نشست وزیران خاارجه کشورهای ارویایی در لوکزامبورگ برگزار شد. پرونده پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپا - موضوع هسته یی ایران و دولت جدید عراق در دستور کار قرار دارد.

  شصتمین سالگرد تاجگذاری پادشاه تایلند با حضور پادشاهان 25کشور برگزار شد.

  جانشین زرقاوی رهبر القاعده در عراق تعیین شد. 

 المرت رییس رزیم صهیونیستی در لندن با نخست وزیر بلر کنفرانس مشترک مطبوعاتی برگزار کردند.

 بازیهای جام جهانی فوتبال در المان با برتری ایتالیا – استرالیا و چک بر غنا – زاین و امریکا ادامه یافت.   

 

در چينش خبرها - عوامل درون سازمانی و برون سازمانی مد نظر قرار می گيرد. مخاطب شناسی در چينش خبرها - يک اصل اساسی است. حوزه مخاطبين کشورهای اسلامی - عربی با نگاه بین المللی است.

  سردبیر در نخستین مرحله کنار گذاشتن یا برجسته کردن رویداد را مد نظر قرار می دهد. شصتمین سالگرد تاجگذاری پادشاه تایلند برای مخاطب عرب در اولویت نیست.العالم - الجزیره و العربیه ان را نه فقط برجسته نکردند بلکه تا حدی ان را نادیده گرفتند.

 

وجود امیران و پادشاهان برخی کشورهای عربی در این مراسم موجب شد تا قابلیت استفاده 20تا 30ثانیه یی در یکی و دو بخش پیدا کند.  

 

بی بی سی  این رویداد را به مدت 23دقیقه پوشش زنده داد. در همه بخش های خبری گنجانده شد. انگلیس دارای نظام درباری است . ملکه بالاترین مقام تشریفاتی در بریتانیا است.

 

 گروه موسوم به محاکم اسلامی پس از سال ها جنگ داخلی توانسته اند بر مگادیشو پایتخت سومالی مسلط شوند. شبه  نظامیانی که پیش تر در این منطقه سیطره داشتند از نیروهایی بودند که امریکا از انان حمایت می کرد.

 

سردبیران همه بنگاه های خبری دیداری فراملیتی -پرونده هسته یی ایران را با اهمیت تلقی کردند. این خبر بستگی به سیاست هر یک از شبکه های تلویزیونی بی بی سی - سی ان ان - العالم - العربیه و الجزیره در سرخط اول تا سوم قرار داشت.

 

پرونده در خبر تلویزیونی به بررسی تحولات مربوط به یک رویداد می پردازد. گفته های سعود الفیصل وزیر خارجه عربستان تازه ترین رخداد مرتبط با پرونده هسته یی ایران است. 

 

تلویزیون با تصویر معنا پیدا می کند. گام نخست - یافتن تصویر برای همه رخدادهایی است که قرار است در بولتن گنجانده شود.

 

نخستین تصویر از ورود الفیصل و متکی حدود ساعت 15روی خبرگزاری های تصویری رویترز و ای پی تی ان  قرار گرفت. خبرنگار العالم پس از پایان هر دیدار معمولا تصاویر را با استفاده از پیک موتوری به اتاق خبر منتقل می کند.

 

 بی بی سی و سی ان ان سکوت کردند. العربیه وابسته به عربستان تا ساعت 16از کپشن استفاده می کرد.گزارش خبرنگار در بولتن های خبری پخش شد.

 

تصویر دیدار سعود الفیصل با سایر مقامهای جمهوری اسلامی در ای پی تی ان و رویترز پخش نشد. خبر نوشتاری ان نيز حتی در خبرگزاری فرانس پرس با حدود ۱۶ساعت تاخير روی خروجی ارسال شد.

 

علی لاریجانی دبیر شورای امنیت ملی که مسوولیت پرونده هسته یی را نیز برعهده دارد وارد الجزایرشد. تلویزیون ملی الجزایر حق انحصاری گرفتن تصویر رسمی را دارد.

 

لاریجانی با رییس جمهور بوتفلیقه و وزیر خارجه الجزایردیدار کرد. تصویر این ملاقا ت ها روی شبکه های تصویری بین المللی نیامد.  شبکه های تصویری بین المللی - تصاویر دیدار با لاریجانی با مقامهای مصری را مجددا روی  شبکه ارسال کردند.    

 

 العالم نخستين تصاویرش را از طریق  مونیتورینگ تلویزیون ماهواره یی الجزایر که به زبان فرانسه است ظبط ومورد استفاده قرار داد.این شامل 40ثانیه از جمله ساندبایتی در قالب گفت وگوی اختصاصی با تلویزیون ملی الجزایر بود.

 

سفارش پوشش این رویداد از روز گذشته در دستور کار خبرنگار العالم در الجزایر قرار گرفته بود. رويدادهای قابل پيش بينی معمولا از قبل در دستور کار قرار می گيرد تا زمان دقيق دريافت ان در اتاق خبر معلوم باشد. 

 

کنفرانس مطبوعاتی غلامحسین الهام سخنگوی دولت نیز پوشش داده شد. تحولات در تهران در مورد پرونده هسته یی در قالب یک گزارش ۵/۲دقیقه یی قابل ارائه است.

 

رویترز و ای پی تی ان تصاویر مربوط به مصاحبه مطبوعاتی سخنگوی دولت را منتشر نکردند.  خبرنگار العالم در مورد گفته های البرادعی مدیر کل ازانش و نشت شورای حکام در قبال پرونده هسته یی نیز گزارشی تدوین کرد.

 

شبکه های تصویری بین المللی در چند نوبت تصاویر مصاحبه مطبوعاتی ايهود المرت رییس رزیم صهیونیستی و نخست وزیر بلر در لندن را منتشر کردند.

 

 ساندبایت گفته های سولانا در حاشیه نشست وزیران خارجه اتحادیه ارویا و محمد البرادعی مدیر کل ازانش در نشست شورای حکام نیز در مورد پرونده هسته یی ایران اورده شد.

 

دوستان نیک می دانند گزارشهای خبری تلویزیونی مبتنی بر تصویر است . اکثریت قریب به اتفاق  شبکه های رادیو و تلویزیونهای دنیا مشترک رویترز انگلیسی و ای پی تی ان امریکایی هستند. اگر تصویر رخدادی در این دو شبکه منتشر نشود مطمئنا در بیش از 95 درصد تلویزیونهای دنیا نادیده گرفته می شود.         

 

 تصاویر بروز حادثه برای قطار  در نزديکی شهر نتانيا بی درنگ از طریق تلویزیون شبکه دو اسراییل پخش شد. این تصاویر در نیم ساعت اول بصورت ویدئو فون بود اما پس از ان با کیفیت حرفه یی ارائه شد.رویترز و ای پی تی ان - تصاویر را بصورت مستقیم روی شبکه هایشان ارسال کردند. 

 

  گفت وگو نمایندگان مجلس فلسطین بر سر طرح ابومازن موسوم به میثاق اسیران که بگونه یی نوعی اعتراف به شناسایی اسراییل است  بصورت مستقیم از تلویزیون فلسطین پخش شد.

/ 6 نظر / 4 بازدید
م.م.ن (عصر رسانه)

سلام . پست شما رو خوندم .مثل هميشه مصداقی و مفيد بود و البته کمی طولانی . کاش در ابتدای پست منظور اصلی رو مشخص می کرديد بعد مصاديق و سپس نتيجه گيری .

م.م.ن (عصر رسانه)

عصر رسانه به روز شد ----> هربرت الچول در کتابی که در سال 1984 تحت عنوان «عوامل قدرت» Agents of Power منتشر ساخت، این بحث را مطرح می کند که نظریات ششگانه ای که دربـاره رسـانـه ها ارائه شده اند چندان با واقعـیت تطبیـق نمی کننـد و صرفـاً محصـول جنگ سـرد می باشـند. او معتـقد است کـه ایـن نظریات با اوضاع سیاسی کنونی تناسبی ندارند. الچول می گوید مطبوعات مستقل نمی توانند وجود داشتـه باشند.

احمد ناصری

خدا قوت. بد نيست برای کسانی که مثل من بی خبرند معادل انگليسی واژه های چون کپشن، فيچری، و امثال آن را که استفاده ميکنيد بنويسيد و يا حداقل تعريف مورد نظر خودتان را از اين کلمات غير فارسی بيان کنيد.

نيما

سلام خوشحال میشم سری به وبلاگ من بزنید و اظهار نظر کنید.

اشنا

استاد عابدينی سلام حالا شد کلاس درس واقعی در مورد امور واقعی خوشا به حال دانشجويان ترم بعدی