موج سازی با ابشار اطلاعات

موج خبری با هدف تاثیر گذاری بر برداشت مخاطب در زمره کارکرد رسانه های نوین است.بهانه خبری مهم ترین پایه برای موج سازی هوشمند است. روزنامه امریکایی نیویورک تایمز روز یکشنبه تحلیلی با عنوان " تصور حمله  اسرائیل به ایران" به قلم دیوید سانگر منتشر کرد. این مقاله یک روز پیش از نشست وزیران خارجه گروه 8 در کانادا صورت گرفت.  این شبیه سازی که زمان در ان فشرده و  رخدادها بیش از حد ساده شده است دارای١١ سرفصل ذیل است:   1-حملات اسرائیل 2-وارد عمل شدن امریکا  3-امریکا سلاح می فرستد4-ایران به حمله متقابل دست می زند5-ایران به فرصت هایی دست می یابد. 6-ایران از حمله به اهداف امریکایی اجتناب می کند  7-کشمکش در اسرائیل 8-اسرائیل شلیک ها را پاسخ می دهد  9-ایران با ورق نفت بازی می کند 10-امریکا نیروها را افزایش می دهد  11-پیامدها  خبرگزاری انگلیسی رویترز در چارچوب زنده نگه داشتن این سناریوی خبری روز دوشنبه به ابشار اطلاعاتی دست زد.5 تحلیل شامل هزاران کلمه که دو تای ان از مبدا لندن  و سه تای دیگر از مبدا فلسطین اشغالی بود گام بلندی در مسیر الودگی اطلاعاتی برداشت.  دیوید کالتر تحلیل گر رویترز به گاه شمار اظهارات مقامات ایران و اسرائیل درباره همدیگر را روی خط ارسال کرد. آلیستر مک دونالد خبرنگار رویترز هم با دستمایه قراردادن استقرار موشک های ضد موشک پاتریوت ساخت امریکا در پایگاه هوایی پالاماخیم اسرائیل به تحلیل پرداخت. داگلاس همیلتون دیگر خبرنگار رویترز  نیز از مبدا تل اویو به بررسی پیامدهای اقتصادی مناقشه نظامی احتمالی بین ایران و رژیم صهیونیستی پرداخت .   پیتر اَپْس خبرنگار مسائل خطر پذیری سیاسی رویترز هم در لندن تحلیلی در مورد پیامدها منظقه یی و بین المللی این رویداد احتمالی نوشت.  دان ویلیامز از فلسطین اشغالی هم در گزارش مفصلی با این لید شروع کرد که: در صورتی که اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران حمله کند احتمالا حملاتی را با دقت بالایی انجام خواهد داد .  رویترز دوشنبه پرکاری را بر ضد جمهوری اسلامی گذراند. ارسال هزاران کلمه تحلیل طی یک روز در باره یک موضوع انهم از یک مبدا معمولا در خبرگزاری ها کم سابقه است. این تحلیل ها هیچ یک گزارش خبری نبود.تحلیلگران رویترز برای مستند سازی گفته هایشان 12سایت اسراییلی رابه عنوان مرجع نام برده اند. به نظر می رسد که این اقدام رویترز نتوانست تاثیر فوری روی مخاطب بگذارد زیرا : الف : حجم اطلاعات و ضد اطلاعات منتشره بیش از نیاز مخاطب است. انتشار هزاران کلمه تحلیل در باره موضوعی که اولویت نخست نباشد چندان کارساز نیست. ب: همراه نشدن سایر رسانه های همسو با رویترز از قبیل فرانس پرس – اسوشیتدپرس و .. موجب شد تا طرح موج سازی چندان موفق نباشد.

 

د: افزایش  اختلاف در نشست سران کشورهای عربی بر سر طرح سازش با رژیم صهیونیستی  و خیره سری بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل در برابر در خواست های غرب مبنی بر توقف شهرک سازی هم بستر جنگ روانی جدید را با دشواری مواجه کرده است.    

ج:دو انفجار پی در پی در قطار زیر زمینی مسکو سبب شد که نگاه ها بسوی روسیه خیره شود. این اقدام تروریستی خبر نخست رسانه های خبری گیتی  شد.  ه : شبکه های تلویزیونی هنوز موثرترین رسانه ها برای تصویر سازی رویدادها هستند.حرفه یی ترین و باقدمت ترین بنگاههای خبری برای اجرای جدول برنامه خبری بی تردید به رسانه های تصویری نیازمندند.شبکه های تلویزیونی روز دوشنبه با رویترز همراهی نکردند.   انتظار می رود که رویترز در روزهای اینده بار دیگر بکوشد برای جبران اقدام نافرجامش زمینه سازی کند البته به جز فاکس نیوز که پای ثابت هر اقدام ضد ایرانی است ممکن است بی بی سی هم به کمکش بیاید. نبرد در حوزه رسانه ها بدون لحظه یی درنگ استمرار دارد.

/ 2 نظر / 26 بازدید
مباحث روح شناسی و متافیزیک( م.ن.پروا )

با سلام: همان نظری را که در وبلاگ برادر ارجمندم جناب آقای حسن بهشتی پور دادم، در اینجا هم تکرار می کنم،هر چند عالم سیاست جز به آنچه با همین دو چشم سر قابل رو’یت است ، به هیچ چیز اهمیتی نمی دهد. با سلام: اینکه مقصر کیست و مظلوم کدام ، من نه علم غیب می دانم و نه می توانم قضاوتی عادلانه نمایم ، اما چون به عمق قضایا بیشتر از ظواهر اهمیت می دهم ، شکی ندارم به فرمایش قرآن کریم که می فرماید: " فمن یعمل مثقال ذره خیرا یره فمن یعمل مثقال ذره شرا یره " و نیز آیه ی شریفه ی : " وما تسقط من ورقه الا یعلمها........" هر کسی آن درود عاقبت کار که کشت.

با اسلام و خسته نباشید: آقای عابدینی این مطالب شما ارزنده است اما هم اکنون شما به عنوان مدیر کل اخبار خارجی برای نیروهای تحصلیکرده ای که در حوزه شمال فعالیت می کنند هیچ تدبیری جهت رفاه مالی آنها اندیشه نکرده اید آیا نوشتن این مطالب لازم است یا رسیدگی به وضع نیروهای خود؟