ساختار برنامه گفت وگو محور تلویزیونی

 ساختار برنامه های گفت وگو محور بر سه پایه قرار دارد.نخست مقدمه یی که مجری بیان می کند.مدت زمان مقدمه نباسیتی از 90ثانیه بیشتر باشد.

 ویزگی دوم مقدمه هم انست که بایستی بصراحت محور بحث را روشن کند. بسیاری معتقدند که مقدمه در برنامه های گفت وگو محور همانند سرمقاله در رسانه های نوشتاری است.  

 پایه دوم در برنامه های گفت و گو محور تهیه یک گزارش کوتاه تصویری در ارتباط با موضوع است.گزارش گرچه با بهانه خبری روز و تازه ترین تحولات شروع می شود اما کوشش می شود تا مخاطب را با پیشینه موضوع هم اشنا کند.زمان گزارش که طبعا متکی بر تصویر است بیشتر از 150 ثانیه توصیه نمی شود.

پایه سوم برنامه های گفت وگو هم پرسش و پاسخ از مصاحبه شونده یا مصاحبه شوندگان است.

 نحوه اداره برنامه های گفت وگو محور هم به سه گروه اصلی قابل تقسیم بندی است.

نخست برنامه های گفت وگو محور مبتنی بر اطلاع رسانی. دوم شیوه مبتنی بر تبیین موضوع برای مخاطبان است. در برنامه های تبیینی به لایه های دوم و سوم موضوع پرداخته می شود.  

 سومین مدل هم حاوی گفت وگوهای چالشی است. این نوع گفت وگو ها معمولا برای مخاطبین جذابیت بیشتری دارد.هویت برنامه – موضوع برنامه و  شخصیت میهمان یا میهمانان برنامه نقش تعیین کننده یی در نحوه پیشبرد ان دارد.

  تهیه کننده و سردیبر بایستی پیش از شروع برنامه محتوای ان را روشن کنند.چینش پرسشها بگونه یی باید باشد که مخاطب احساس کند برنامه در مسیری معین در حال حرکت است. مشخص نبودن مسیر برنامه موجب حرکت زیگزاگی می شود.

 برنامه لری کینگ که دهها سال در سی ان ان اجرا می شود- برنامه " هارد تاک " که گل سرسبد برنامه های گفت وگو محور بی بی سی است و  .... می تواند از نظر ساختاری مورد مطالعه قرار گیرد.

 ممکن است در میان هر یکصد برنامه فقط  یک برنامه گل کند. بنابر این انتظار این که هر مصاحبه یی خواسته همه مخاطبان را براورده کند کاری دشوار است. تلاش خواهم کرد در زمانی مناسب تعدادی از مقدمه برنامه ها و در صورت امکان گزارش های تصویری را هم برای مطالعه موردی در وبلاگ قرار دهم. 

/ 3 نظر / 67 بازدید
خسروی

سحرم دولت بیدار به بالین آمد.... گفت برخیز که آن خسرو شیرین آمد قدحی درکش وسرخوش به تماشابخرام تا ببینی که نگارت به چه آیین آمد میلاد پیامبر نورورحمت که:«وَ ما أَرْسَلْناكَ إِلاَّ رَحْمَةً لِلْعالَمينَ (الأنبياء:/107)» شفقت و مهربانی که:«لَقَدْ جاءَكُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِكُمْ عَزيزٌ عَلَيْهِ ما عَنِتُّمْ حَريصٌ عَلَيْكُمْ بِالْمُؤْمِنينَ رَؤُفٌ رَحيمٌ (توبه/128)» وپیام آور کرامت راستین انسانی که«وَ لَقَدْ كَرَّمْنا بَني‏ آدَم(الإسراء/70‏)» و همچنین مفسرومبیّن حقیقت آئین نبوی، صادق آل محمد(ع) که:«کمثلُ سَفینة النوُح»است بر شما مبارک...

جنابی

گر خسته ای بمان و اگر خواستی بدان: ما را تمام لذت هستی به جستجوست...

باران دوست

سلام اگرچه نوشته ای مختصر بود ، اما بسیار غنی . اطلاعات جالبی دادید . ممنون پاینده باشید